Кирилицата се превръща в един от трите основни езика в интернет, наред с латиница и хан - над 90% от всички домейни са на тези три езика.

Това сочи изследване в навечерието на празника на Българската писменост - 24 май. Според изследване на използването на международни домейни, проведено от EURid и ЮНЕСКО, регистрираните интернационализирани домейни (IDNs) от първо ниво на кирилица са 15% като кирилицата е на първо място от регистрираните през 2014 г. международни домейни с над 700 000 нови регистрации.

"Българският е един от официалните езици и единственият на кирилица в Европейския съюз и неговото използване в интернет пространството е важно за опазването му, както и за утвърждаването на българската културна идентичност. Затова и вече няколко години усилено работим за реализирането на домейн от първо ниво на кирилица", заяви Джовани Сепия, мениджър външни връзки в EURid, предаде Дарик.

През 2009 г. EURid пусна интернационализирани домейни .eu от второ ниво, които поддържат трите официални европейски азбуки - латински, кирилица и гръцки и днес наблюдаваме бързия растеж на една от тях - домейните на кирилица вече са повече от тези на китайски. Те достигат 51% от 1.7 милиона домейни от първо и второ ниво, изследвани от EURid и ЮНЕСКО. Българският и руският езици са най-често асоциирани с домейните на кирилица, като регистрираните в Европа домейни на кирилица са 1389.

Припомняме, че дългоочакваният европейски домейн от най-високо ниво .еu на кирилица ще бъде пуснат на 1 юни 2016 г.

„Развълнувани сме да прибавим .ею към постоянно разрастващия се списък от услуги, които предлагаме на притежателите на .eu. Това е значим момент за .eu, тъй като имплементацията на .ею показва нашата всеотдайност да се развиваме наред с индустрията и да предлагаме усъвършенствани компоненти, за да предоставим всеобхватно и запомнящо се преживяване за клиентите“, заяви Марк Ван Весемел, Генерален мениджър на EURid, съобщиха от ЕК. Пускането на .ею на пазара представлява паметно събитие в историята на .eu, както и за продължителната подкрепа за многоезичността онлайн.

Снимка: Thinkstock

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg