Ботев приключи кампанията за средства в HelpKarma. 

Припомняме, че днес гръмна сериозен скандал с платформата в разследване на bTV, в което се показва как се управляват парите на дарителите в HelpKarma.

Ето и какво написаха от клуба:

"Скъпи ботевисти,

Искаме да Ви информираме, че кампания за набиране на средства чрез платформата на Хелпкарма(Helpkarma) е успешна.

Поради наближаващите срокове за плащане на дълга трябваше да прекратим този дарителски канал. На този етап остават другите дарителски канали като Ивентим, дарителска сметка, Благодарствената стена, продажба на тениски и дарение в кутиите в двата фен магазина.

Искаме да благодарим на целия екип на Хелпкарма(Helpkarma) за подадената ръка и професионализма. Надяваме се повече фирми да работят по този начин. Пожелаваме им успех! И благодарим!

Не на последно място искаме да благодарим на всички жълто-черни и футболни сърца, които помогнаха да изпълним поставените си цели в тази дарителска платформа.

Силно вярваме, че кампанията „Да живее Ботев Пловдив“ ще бъде успешна.

Не спирайте да дарявате!

Само Ботев!".

 

СКАНДАЛЪТ

Платформата за събиране на дарения "ХелпКарма", през която минават много каузи за набиране на средства за болни деца и възрастни, е разпределяла от парите от даренията за заплатите на свои служителите, както и за годишни бонуси. Част от тях достигат до 80 хиляди лева, изплатени на техническия директор на фондацията Слави Славчев. Това показа разследване на Би Ти Ви с автор Мария Цънцарова за това какво се случва с парите, дарени през платформата.

Собственик на "ХелпКарма" е Константин Кръстев. Той я регистрира като фондация в обществена полза през 2017 година. За две години тя е събрала 21 милиона лева от дарения, но до хората в нужда са стигнали около 13 милиона лева.

"Къде са останалите средства, близо 7.5 милиона лева", е въпросът, който поставя разследването. От фондацията заявяват, че  имат неизразходвани 5 190 370 лв. Къде са останалите над 2.2 млн. лева. 

 "ХелпКарма" удържа процент от даренията, за да се издържа и развива дейността си.  Във времето фондацията е взимала различен процент - 6.5 през февруари 2018 г., а последно процентът е бил 5. Отскоро платформата предлага възможност дарителите да отделят допълнително пари над тези, които превеждат за нуждаещите се, които да отидат конкретно за издръжка на дейността й.

Най-голямата част от парите, удържани от дарителите, са за възнаграждения на служителите, става ясно от отчетите на фондацията. През 2018 г. отчетената сума е 214 000 лв., а през миналата година сумата е над три пъти по-голяма - 713 000 лв. 

Това са заплати за 17 души, твърди Кръстев. Това означава месечна заплата от около 4 хиляди лева. "При нас хората са добре заплатени, тъй като работят изключително интензивно, понякога под доста голям стрес. Каузата е в сърцето, ама в крайна сметка всички имаме сметки и трябва да си ги плащаме", казва собственикът на "ХелпКарма", който твърди, че работи безвъзмездно за каузата.

По информация на Би Ти Ви през декември 2019 г. Славчев е следвало да получи доход над 80 000 лв. Първоначално месечната му заплата е над 22 000 лв. Два месеца по-късно тя доближава 50 000 лв. После пада до 26 000 лева, но след средата на 2019 г. отново расте до 40 000 на месец.

"Определено ИТ услугите са скъпи, определено ролята на Слави е много висока и той е един от най-качествените специалисти в България", казва Константин Кръстев. Според данните на Би Ти Ви сумата, която е начислявана за заплатата само на Славчев във фондацията, е над 775 000 лв., или средно почти 28 000 лв. на месец, включително и за месеците, в които Славчев твърди, че е в неплатен отпуск.

"Да, точно така. Това е моята заплата, която съм получавал. Но тази заплата съм я получавал до един определен момент", обяснява и Славчо Славчев.

Средната заплата на служителите в ИТ отдела на фондацията на Константин Кръстев през 2018 г. е била 3900 лв., през 2019 г. - над 4800 лв., а през 2020 г. пада до 1200 лв. - според собствените изчисления на фондацията. 

Би Ти Ви разкрива, че в публичните отчети на "ХелпКарма" за последните две години има противоречие. От фондацията твърдят, че удържат по 5%, за да издържат дейността си. Но дори само разходите за възнаграждения на служителите през 2018 г. са почти 8% от всички постъпили дарения, а през 2019 г. скачат до почти 9%. В отчета за 2018-а правят впечатление и други суми - вземания по предоставени кредити за около 300 000 лева.

Според Кръстев това не са пари от отпуснати кредити, а става въпрос за технически проблем с PayPal - финансов посредник, през който са правени част от даренията. За да се реши проблемът, вместо на сметката на фондацията от финансовия посредник превели парите в личната сметка на Кръстев. "Тези пари аз съм ги върнал, просто сме имали технически проблеми", казва още Кръстев.

Сума от вземания присъства и в отчета за 2019 година. За декември 2019 година те са на стойност 51 хиляди лева. Това се оказва личен заем, който техническият директор Слави Славчева взема от фондацията, за да си купи апартамент. Уговорката е било до края на тази година заемът да бъде изплатен.