Премиерът Бойко Борисов ще гласува за отлагане на датата на Брекзит на днешното извънредно заседание на Европейския съвет в Брюксел, което ще се проведе като работна вечеря във формат ЕС-27. Лидерите на държавите членки ще обсъдят актуалното състояние на преговорите с Великобританият. 

Българската позиция е, че страната ни би се присъединила към консенсус за отлагане на датата на оттегляне на Обединеното кралство от ЕС, с ясната цел за постигане на "подреден" Брекзит. Искането за отлагане следва да бъде ясно аргументирано от британската страна, съобщиха от "Дондуков"1.

България отстоява координирания подход на държавите-членки във всички възможни сценарии на преговорите, като смята, че Споразумението за урегулирано оттегляне и предвиденият в него преходен период са най-добрият вариант, който ще даде достатъчно време за адаптиране на гражданите и бизнеса за условията след оттеглянето на Обединеното кралство.

Поводът за свикването на извънреден Европейски съвет е отхвърлянето на Споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС от Камарата на общините на Обединеното кралство на 29 март. Съгласно заключенията на Европейския съвет от 21 март, при това положение, британският премиер може да предложи следващи действия, които Европейският съвет да разгледа преди 12 април, когато Великобритания трябва да напусне Общността.

Във връзка с това, на 5 април премиерът на Великобритания Тереза Мей изпрати писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск с искане за удължаване на чл. 50 до 30 юни 2019 г. В искането се поема ангажимент за провеждане на избори за Европейски парламент, както и за конструктивно сътрудничество с ЕС.

Лидерите ще обсъдят и възможностите за алтернативен по-дълъг срок за оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви пред депутатите в Бундестага днес, че Европейският съюз може да даде на Великобритания по-дълга отсрочка за Брекзит от поисканата от британския премиер Тереза Мей. Меркел отново изтъкна, че в интерес на Германия е Великобритания да си тръгне от ЕС "организирано".

"На мнение съм, че трябва да дадем разумна отсрочка на британските политически партии да договорят изход от кризата и по тази причина е много възможно предоставеното от ЕС отлагане да бъде по-дълго от поисканото от британската министър-председателка", каза канцлерът пред депутатите, цитирана от Франс прес и БТА.

Меркел отбеляза, че ЕС има очаквания към Великобритания и постави три условия за предоставяне да допълнителна отсрочка:

европейските институции трябва да могат да продължат да функционират гладко,
Великобритания трябва да участва в изборите за Европейския парламент в края на май
да е налице "готовност за конструктивно участие в решенията" на ЕС.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск предложи на Великобритания преди седмица план за 12-месечно "гъвкаво удължаване" на срока за Брекзит или както той го нарича "flextension". Такова удължаване би могло да доведе до подписване от Великобритания на едногодишно отлагане на Брекзит с възможността този срок да се съкрати веднага, след като парламентът ратифицира споразумението с ЕС. Гъвкавата схема, която Туск смята да предложи, ще избегне необходимостта ЕС да разглежда на всеки няколко седмици британски искания за кратки удължавания на срока.