2-годишните деца трябва да имат изграден речников запас от няколкостотин думи, с които да боравят. На тази възраст за нормално се счита малчуганите да използват от 75 до 225 думи.

„Мама“, „татко“ и „чао“ са сред най-важните думи, които детето трябва да знае. То трябва да може да поиска играчки и храна, както и да назове по-известните животни.

„Мама, тате, бебе, мляко, сок, здравей, топка, да, не, куче, котка, нос, око, банан, бисквита, кола, горещо, благодаря, баня, обувка, шапка, книга, изчезна, повече, чао“ са сред най-често срещаните и едни от първите, които подрастващите научават.

Липсата на дори малък речников запас би могла да бъде признак за проблем. Бавното говорене например може да подсказва за глухота и аутизъм. Затова е много важно родителите да слушат не само какво, но и как говорят малките им.

С лекар-професионалист трябва да се работи тогава, когато в детската реч думите са около 50 или по-малко, посочват от Американската асоциация за напредък на науката. Причина за тревога би било, ако детето не е проговорило до две и половина-годишна възраст.

20% от малките деца изостават по отношение на говорното развитие. Половината или три четвърти от тях вероятно ще се справят с проблема, но съществува вероятност, при която детето да остане с говорен дефект. Важно е родителите да знаят, че телевизията и видеото не са заместители на тяхното внимание. Взаимоотношенията с детето от най-ранна възраст са изключително важни за развитието на речта му. Изключително важно е на малките да бъде предоставена възможност за изразяване и общуване с различни хора.

TrafficNews.bg