В първия ден на новата седмица празнуват имен ден пет красиви имена. Православната църква почитта Св. Мчци Хрисант и Дария. Хрисант, след като прочел Евангелието и Книгата на Апостолските деяния, приел християнството. Това не се харесало на баща му и той го оженил насила за езичницата Дария, за да го накара да се отрече от вярата си. Но Хрисант поучил Дария и тя приела неговата вяра. Двамата живели заедно в привиден брак и след смъртта на бащата започнали свободно да изповядват Христа. Заради това Хрисант и Дария били жестоко измъчвани и накрая убити с камъни.

Имен ден празнуват: Дария, Дарин, Дарина, Найден и Найда

На 23 март пък в петък имен ден празнуват всички дами кръстени Лидия.

На 24 март православната църква почита Преп. Захария. Св. Артемий Солунски. Празник имат всичко, които носят името Зарко, Захари, Захаринка и Хари.  

В края на седмицата в неделя е Благовещение. Имен ден празнуват Блага, Благовест и Благой.

В народните представи този ден се свързва с идването на прелетните птици и с окончателното пролетно пробуждане на природата. След Благовещение всеки гледа да излиза от къщи сит и с пари в джоба, та ако го закука кукувицата, да бъде през цялата година сит и с пари.

Вярва се, че ако някой види най-напред щъркел, който не лети, а лежи или ходи, недобро ще го сполети. Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея гадае какъв (каква) ще вземе.  Този ден се извършват дейности с насърчаващо значение, което приписват на празника. Сеят зеленчуци и присаждат плодните дръвчета, за да са “благи”, “плашат” овошките, които не дават плод, бележат агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли. Пчеларите отварят кошерите и пускат пчелите, за да събират сладък мед. Пробиват ушите на момиченцата, за да им сложат обици. Вярва се, че на Благовещение и най-силната отрова губи своята сила.
 
Според поверието на този ден излизат самодивите и самовилите. Събуждат се и излизат от дупките змиите и гущерите. В тази връзка се изпълняват редица обредни действия, които според народните вярвания имат предпазваща и отгонваща сила. Преди изгрев палят огън на едно или на три места или по всички ъгли на двора и слагат говежда тор да пуши и прогонва влечугите. Деца и възрастни удрят тенекии и звънци и с тичане обикалят двора и къщата.

Тези действия са съпроводени с изричането на специална словесна формула: “Бягайте, зъми и гущери, днеска е Благовец” или “Бягайте, змии,Благовец ша ва затисне” и др. Като прескачат огъня, момците си пърлят леко краката, за да не ги хапят змиите през лятото. Пак за предпазване жените не шият - “да не ги дупчат змиите”, не месят хляб, “че ще се свие зъмя на него”.  В Западна България от сутринта на Благовещение из селото тръгват моми и пеят специални благовешки песни.