Поне четири различни предложения за спиране на пробива на Водната палата ще гласуват общинските съветници на извънредната сесия. В препълнената зала на местния парламент заявки за изказвания дадоха над 10 души, сред които експерти и протестиращи граждани.

Председателят на ОбС Александър Държиков заяви, че всеки, който иска думата, ще я получи, за да може да се чуят всички гледни точки относно казуса.

Обсъждането започна с декларация на ГЕРБ, прочетена от Йордан Илиев, с която пробива на Водната палата бе определен като „ненужен и вреден за града проект“. От най-голямата партия в местния парламент заявиха, че е време всеки да заеме категорична страна затова дали Пловдив да бъде град за хората или град за автомобилите.

Веселина Александрова от ДБ направи предложение в проекта на решението да бъде записано, че пробивът на Водната палата се спира окончателно.

Другото предложение бе на Евелин Парасков от „Съюз за Пловдив“, който поиска проектът да бъде отложен за 45 дни, през които да се изяснят всички противоречия и детайли. Чак тогава да се вземе окончателното решение за съдбата на ремонта.

Все още от Община Пловдив все още не са дали становището си, но вчера кметът заяви, че ще предложат спирането на пробива в рамките на 30 дни.

В момента текат обсъжданията и представянето на проекта и анализите на база които се е взело решението за строителството му.

Припомняме, че преди срещата имаше напрежение между протестиращи и кмета Здравко Димитров, който определи протестите като платени. 

Протестиращи и Зико в челен сблъсък за пробива на Водната палата преди извънредната сесияКметът заяви, че протестът на гражданите в голямата си част е платен

Гледайте на живо сесията на ОбС-Пловдив:

Декларацията на партия ГЕРБ:

Уважаеми господин Председател на Общински съвет- Пловдив,

Уважаеми господин Кмет на Пловдив,

Уважаеми колеги,

Госпожи и господа,

Пловдив е древен град. Един от най-старите живи градове в света. Пловдив е и модерен град. Град, който успя на фона на негативната демографска картина и нехомогенното развитие на страната да се превърне в предпочитано място за живот. Икономически атрактивен, културна столица, град с будни граждани.

Политическа партия ГЕРБ през своите управленски мандати активно участваше в състезанието между Пловдив и останалите градове. Състезание за инвестиции, хора и разбира се за качествена среда за живот. Пловдив спечели. Пловдив увеличва населението си. Все повече хора избират града ни като място, в което да живеят, работят и отглеждат децата си.

Това създава предизвикателства към всички нас, участници в местното самоуправление. Предизвикателства и отговорност. Внимание към всеки детайл. Понякога неразбираеми и незначителни наглед решения, носят десетилетия ползи или вреди. Задават път и посока, от които понякога е трудно да се върнем. Днес сме на такъв кръстопът.

Град за хората или град за автомобилите? ПП ГЕРБ има ясен отговор. В управленските ни мандати Пловдив стана най-привлекателният за пешеходно движение град в България. Капана, Цар Симеоновата градина, Стария град заживяха нов живот. Пловдив се превърна в града с най-развита велоалейна мрежа. Разширяваха се тротоари за сметка на пътното платно на улици, като Отец Паисий и Хр. Г. Данов. Създаде се парковата среда на бул. „Марица – юг“.

Превръщането на бул. „Марица-юг“ от неугледна и прашна паважна улица до прекрасна крайречна зона, бе нелека задача. Но успяхме! За нас това е пример, по който трябва да се променят крайречните зони в града ни. Пространства, изпълнени с детски смях.

Разсичането на градската тъкан е рисковано решение с дългогодишни последици. Последствията от такова разсичане могат да се видят в подлеза на ул. „Гладстон“. Проекти, с подобен вид и мащаб, трябва да бъдат добре аргументирани от към ползи, общоприети и с ясно обоснована цел, в посока подобряване качеството на живот. И най-вече, насочени към хората. 

Идеята за този проект стартира в един от мандатите на ГЕРБ заедно с десетки други. Но след внимателна преценка-анализ се разбра, че не е целесъобразен нито за хората, нито за трафика. Защото вместо да решава проблеми, той създава такива.

Проектът за пробив на Водната палата не отговаря на нито един аргумент, кореспондиращ с политиките на развитие на град Пловдив, като град за хората, провеждани повече от 10 години от ПП ГЕРБ.

Инициирахме тази извънредна сесия с ясното съзнание, че обществото трябва да знае всички факти и обстоятелства около започнатото строителство. Да разбере за ползите и загубите за града.

Време е да се спре криенето зад този или онзи и да се види ясно кои седят и подкрепят това недостатъчно обосновано и вредно за града решение.

Има моменти, в които ясно трябва да се определиш от коя страна на историята заставаш. На страната на хората или на страната на политическата хамелеонщина. Днес е такъв момент!

ПП ГЕРБ е на страната на своите принципи и политики за развитие на нашия град. ПП ГЕРБ е на страната на правилните за града решения. Искаме незабавно спиране на този ненужен и вреден за Пловдив проект!