Министерството на електронното управление разработва платформа, за да облекчи процеса по внос на работна сила. Бизнесът настоява и за активна миграционна политика, която да улесни достъпа на чужди работници и специалисти до българския пазар на труда. Това е възможният подход за решаването на проблемите с персонала, съобщава БНР. 

Според работодателите е необходим анализ на работната сила и оценка на липсващите умения, за да се предприемат спешни действия за обезпечаването на пазара на труда.

"През последните, може би, 7-8 месеца, това е действително тема номер едно, всички компании, това е първото нещо, което казват - няма хора, няма никакви хора. При хората, които има, разликата между това, което се изисква, за да се упражнява дадена професия или длъжност в предприятието, и това, което излиза от образователната система, също е драстична. Много компании си правят центрове за професионално обучение, за да могат да стесняват тази разлика, която я има, но и малкото хора, до които имаме достъп, са с ниско качество на образование", посочи Мария Минчева от Стопанската камара.

Работодателите настояват за съвместни действия между МОН, МТСП, Министерството на икономиката и МВР, за да се облекчи трудовата и миграционната политика.

"Позитивна новина за нас е работата на Министерството на електронното управление, което прави дигитална платформа, която дигитализира целия този процес по внос на работна ръка и с висока, и с ниска квалификация, така, че се надяваме и чрез организационни мерки, чрез законодателни изменения България да се опитва да се позиционира като една атрактивна дестинация, защото ние далеч не сме на мнение, че България е място, в което никой не би искал да живее и работи", допълни Минчева.