Българите са най-щедри и отклоняват средно по 360 лева на месец от семейния бюджет за своите любовници. Това става ясно от проучване на „ПРОФИ КРЕДИТ", проведено у нас, в Полша, Чехия и Словакия. За сравнение, изневеряващите в Полша, Словакия и Чехия инвестират средно съответно по 345, 262 и 195 лева на месец в своите паралелни връзки.

Поддържането на извънбрачна връзка се оказва скъпо удоволствие, според резултатите от проучването.

Близо една трета от поляците (28%) и една четвърт от чехите (25%) отговарят, че са изневерявали на своите партньори, докато едва 19% от словаците и 15% от българите признават същото.

Един на всеки пет българи (22%), извършили изневяра,твърди, че е изпаднал във финансово затруднение в резултат от нея. Този процент е дори по-малък в Полша (21%), Словакия (14%) и Чехия (12%). Около три четвърти от анкетираните, при които изневярата се е отразила по-тежко на бюджета - 75% в България, 76% в Полша и 78% в Словакия, са прибегнали до взимането на заем, докато в Чехия това са направили малко над половината (52%) респонденти.

Данните от проучването показват, че едва 6% от семейните двойки в България си определят точно фиксиран размер на месечните разходи, който се стараят да не надвишават, като по този показател страната изостава от Полша (14%), Словакия (9%) и Чехия (8%). Около 30% от анкетираните и в четирите страни заявяват, че си изготвят приблизителен бюджет. Близо една трета от сънародниците ни (28%) обаче заявяват, че в повечето случаи не успяват да се вместят в рамките на определения от тях бюджет - проблем, който се среща значително по-рядко сред домакинствата в Полша (13%), Словакия (14%) и Чехия (10%).

От проучването се вижда също, че една трета от домакинствата в България (34%) не успяват да спестят от приходите си. В Полша (25%), Чехия (20%) и Словакия (18%) делът на семейните двойки, които не заделят средства за бъдещето, е значително по-малък. Над половината домакинства в Чехия (53%) и Словакия (50%) и една трета от тези в Полша (35%) спестяват някаква сума всеки месец, докато в България това успяват да направят само 23% от семейните двойки.

Изпълнителният директор на „ПРОФИ КРЕДИТ"-България Здравко Райчев коментира, че стремежът към някаква степен на финансова независимост се наблюдава при семейните партньори и в четирите страни и в това отношение българите не са изключение. Според него по-тревожен е фактът, чесънародниците ни се справят трудно с планирането на семейните разходи, отделянето на средства за бъдещето и цялостното управление на финансите си. По думите на Райчев, един от изводите, който могат да се направят, е, че санеобходими допълнителни усилия за повишаване на финансовата грамотност в страната.

Резултатите от проучването показват, че приблизително всеки пети българин (18%) не споделя с партньора си колко пари изкарва. По този показател страната ни не се различава значително от Полша (18%), Чехия (22%) и Словакия (22%). От резултатите става ясно още, че сравнително голям брой от сънародниците ни (17%) не информират партньорите си за над 40% от доходите, които получават, като това се случва при едва 9% от поляците, 6% от словаците и 4% от чехите.

Според изследването 22% от българите не коментират или не споделят напълно с партньорите си за какво харчат парите си. Такъв е случаят с 23% от словаците, 25% от поляците и 27% от чехите. Във всички участващи в проучването страни мъжете предпочитат да пазят в тайна доходите си, а жените - разходите си, като в Чехия и Полша жените далеч по-често запазват в тайна някаква част от своите разходи в сравнение с мъжете.

ОЩЕ НОВИНИ ВИЖТЕ ТУК!

TrafficNews.bg