Изтеглиха от пазара млечната каша с наднормено съдържание на олово. Всички количества с отклонение в качеството вече са извадени, както от търговската, така и пт складовата мрежа. А риск за здравето на децата няма, успокояват от Агенцията по храните.

Габриела трябва да започне да храни своята шестмесечна дъщеря с млечна каша след месец. Вярва в контрола на институциите върху детските храни, въпреки това има едно на ум.

„Имаш доверие на тези производители. Педиатрите също ги препоръчват и в един момент като разбереш една такава новина, си е притеснително“, казва Габриела Георгиева пред БТВ.

Други родители разчитат само на себе си и готвят вкъщи.

От Българската агенция по безопасност на храните уверяват, че са взели всички необходими мерки, а фирмата производител на конкретната каша ще бъде поставена под завишен контрол.

„Установеното несъответствие, на завишено съдържание на олово, е само в една партида произведена от този български оператор. Всички количества са спрени от реализация, поставени са под забрана, така че майките трябва да са спокойни, че от тази партида няма да има в търговската мрежа“, каза д-р Татяна Николова – Българска агенция по безопасност на храните.

„Наличието на това завишено количество на олово в тези каши е безопасно за здравето на децата, които евентуално са консумирали от тази каша, така че имаме пълно основание за спокойствие. Няма и до момента нито един сигнал за пострадал“, обясни министърът на земеделието и храните Кирил Вътев.

В официален писмен отговор до bTV от фирмата производител „Слънчо АД“ заявяват, че са поръчали анализ в реномирана външна лаборатория и очакват резултатите, които да потвърдят или отхвърлят тезата.

Ако се потвърди констатацията на БАБХ, кашата от партидата може да се нарече извън стандартна или извън нормите, но в никакъв случай опасна за здравето. Имаме изградена система за проследимост и оценка на риска и проверяваме много на брой суровини, които биха могли да доведат до резултат над нормата за съдържание на олово. Здравето и бъдещето на българските деца са най-важни за нас.“

Ако все пак се появят симптоми, родителите трябва да се обърнат към педиатър, казва д-р Байчева.

„Оловото е тежък метал и трябва да се натрупат определени количества, за да предизвика симптоми. 0.55 Гадене, повръщане, диария, коремни болки, обща раздразнителност и нарушение на съня на детето“, обясни д-р Мила Байчева – детски гастроентеролог, Специализирана детска болница „Иван Митев“.

Доктор Байчева е категорична, че педиатрите са много добре подготвени да разпознаят такива симптоми.