На 17 май Българската православна църква чества паметта на мъчениците от Батак. Загиналите в храма в Батак по време на Априлското въстание са канонизирани от патриарх Максим за светци през 2011 г. Официалното решение за канонизацията е взето от Светия синод.
Това е първата канонизация на български светци след канонизирането на бележитите духовни будители Паисий Хилендарски през 1962 г. и Софроний Врачански през 1964 г.
От имената на Баташките мъченици са запазени само тези на местните свещеници Петър и Нейчо, на великомъченик Трендафил Тошев, както и на някои от избитите в Батак - Иван, Илия и др.
Пловдивският митрополит Николай се очаква днес да отслужи архиерейска света Литургия в храма "Света Неделя" в Батак.
Още от категорията
Виж всички
Елена Кристиано получи европейска награда за принос към италианската общност по света
Акценти
Виж всички
Временно спират движението по част от бул. „Копривщица" утре
Змия над метър изпълзя във вход на блок в „Смирненски”