Раннохристиянска църква от края на 5 век бе разкрита при разкопките край хисарското село Старосел. Трикорабната базилика е разположена на площ от 340 квадратни метра и е просъществувала целия 6 век. По време на проучването са открити още фрагменти от керамични съдове, каменен купол за кръщене, бронзови монети, на една от които се разпознава лика на импертор Юстиниян Велики.

Раннохристиянската църква е дълга 26 метра и широка 13, съобщава Дарик. По думите на доц. Иван Христов - ръководител на археологическите разкопки, тя е разрушена през 6 век, най-вероятно при аварските нашествия. Дълго време след това обаче споменът за светото място е бил жив и през 12-14 век, когато основите на храма са продължавали да съществуват на терена в местността Разкопаница, тогавашните българи са продължавали да посещават останките от храма.

За това свидетелстват и намерените там средновековни стъклени и бронзови гривни. В едно по ново време в близост до новопроучената църква е изградено оброчище върху тракийска надгробна могила, а в началото на 19 век и малък храм, наречен „Свети Спас“.

Разкритата базилика е с по-сложна архитектура. Предстои арехологическият обект да бъде консервиран и реставриран.

Снимка: Дарик Радио

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg