Лидерът в Примера Барселона записа седма поредна победа след домакинско 3:0 над Лас Палмас. Мачът бе пред отлагане заради размириците около референдума за независимост на Каталуня, но в крайна сметка бе игран пред празни трибуните на Камп Ноу. След много слабо първо полувреме "синьо-червените" се надигнаха след почивката и извоюваха поредни три точки след голове на Серхио Бускетс (49) и Лионел Меси (70 и 77). Така "лос кулес" запазват убедителната си преднина преди паузата за националните отбори.

От каталунския клуб поискаха срещата да се отложи заради безредиците в каталунската столица, но Испанската федерация категорично отказа. Провеждащият се там референдум за отцепване на Каталуня от Испания разбуни духовете в Барселона и доведе до над 300 ранени. До последно не се знаеше дали ще има мач, а някои от футболистите на отбора дори стигнали до сериозни свади относно това дали двубоят трябва да се играе или не. След като Испанската федерация отказа да отложи мача и заплаши клуба със санкция, второто предложение на "синьо-червените" двубоят да се играе без публика беше прието. Хиляди фенове останаха пред затворените врати на стадиона и мачът беше лишен от емоции по трибуните.