„Ние сме съмишленици по всички теми, които ни обединяват. Първата точка, която обсъдихме, е свързаността между нашите страни. Газовата ни свързаност със Сърбия ще бъде приоритет“. Това заяви българският премиер Кирил Петков на брифинг след срещата си със сръбският си колега Ана Бърнабич.

"За региона е много важно да има максимална свързаност и да сме сигурни, че всички синергии между двете ни страни сме успели да ги отключим“, отбеляза Петков.

Двамата са обсъдили създаването на единен газов пазар на Балканите, който да включва също и С. Македония и Гърция. Чрез това обединение всички страни ще могат да договарят по-добри цени с доставчиците.

“За да имаме стабилност в енергийната сфера и независимост трябва да обединим обемите на потребление на газ, за да може заедно да преговаряме за по-добри цени. Това ще ни даде и по-добри цени по конкуренти условия и по-голяма диверсификация. Едновременно с това капацитета и възможностите за изграждане на общи мощности, и инвестиции в ядрената сфера, особено, ако България успее да направи такива в АЕЦ "Козлодуй", можем да разделим риска, коментира Петков.

Обсъдихме и деескалацията между Русия и Украйна с използването на всички дипломатически подходи. Надяваме се Руската федерация да спази международното право, защото това е важно за региона, каза още българският премиер.

Когато говорим за съвместния пазар, смятам, че това е значителна инициатива. Ако имаме такъв, ще работим по-бързо и по-ефективно. Затова си мисля, че можем да мислим и за съвместен енергиен пазар, както и за енергия от възобновяеми източници. Така енергията ще стане по-евтина и за гражданите и за бизнеса. Не бих говорила само за газови пазари, а изобщо за съвместни енергийни пазари, категорична бе Бърнабич. Тя настоя, че това трябва да остане приоритет и след изборите в Сърбия.

Целият проект да бъде завършен до юни 2022 г., като се радвам, че и Гърция го постави като приоритет, защото той в момента се строи от тяхна фирма и всяка седмица се чуваме за напредъка по проекта. Така ще имате достъп да втечнен и азерски газ, каза Петков.

Г-жа Бърнабич каза, че ако има някакви проблеми с българското малцинство в Сърбия, да й се обадя директно. Аз ще се срещна с българите в Сърбия, за да обсъдим и благодаря, че ако има и най-малкия проблем, той ще бъде изчистен, каза още Петков. Той обясни с Бърнабич са се разбрали да има двустранна икономическа среща, а всеки министър да направи списък със задачи, които да бъдат свършени.