Всички пловдивски депутати, които ще се закълнат в 52-ото Народно събрание, вече са ясни. След като вчера от ЦИК обявиха имената на народните представители, днес бе крайният срок, в който избраните от два района трябваше да решат кой ще представляват.

От двата Пловдивски многомандатни избирателни района в парламента ще има 23 народни представители – 12 от града и 11 от областта. След победата на „Прогресивна България“ те ще вкарат общо 15 от 23-те в Народното събрание.

От Пловдив град те имат 7 мандата, като водач на листата бе волейболната легенда Владимир Николов. Освен него в парламента ще се закълне журналистиката и пиарка на Тракия икономическа зона Катя Стайкова. Третият мандат е за бившият шеф на полицията и гл. секретар на МВР Петър Тодоров. Юристът и пилот – Стефан Свиленов е четвъртият, а след него в парламента влиза бившият областен управител и юрист Даниела Николова-Кършева. Последните два мандата са за хореографът Нели Карабахчиева и финансистът  Христо Симеонов.

Втората партия под тепетата – „Продължаваме промяната – Демократична България“ вкарва Асен Василев и Чило Попов. Това бе и най-голямата драма в редиците на ПП – ДБ, тъй като с решението си Асен Василев да влезе от Пловдив това остави извън парламента Манол Пейков, който бе изпреварен от неговия приятел Чило Попов по преференции.

Следващата партия – ГЕРБ също ще има двама депутати. Бойко Борисов, който избра да влезе от Пловдив, вместо от София и младежкият лидер Красимир Терзиев, заемащ мястото на отказалия се Георги Георгиев.

Последният мандат отива за областният координатор на „Възраждане“ Ангел Георгиев.

В Пловдив – област „Прогресивна България“ има един от най-високите си резултати, а поради това взима и цели 8 мандата. Депутати ще са водачът на листата – бившият офицер от ВСС Иван Лалов и спортната легенда Йордан Йовчев. Трети е ексдепутата от БСП и доктор по политология Галин Друев, а след него е бившият шеф на полицията в Пловдив Димитър Балев.

Другите четирима са – мениджърът Петър Янков, физикът Павлина Ковачева, университетския преподавател д-р Стефан Цанков и предприемачът Иван Мавродиев. От листата се отказа кметът на Кричим Атанас Калчев.

От ГЕРБ останаха само с един мандат в лицето на бившият председател на парламента Цвета Караянчева, която бе водач на листата. Толкова имат и ПП – ДБ, където като депутат ще се закълне бившия областен управител Йордан Иванов. Последният мандат отива за  Кръстьо Врачев от „Възраждане“.

Очаква се първото заседание на парламента да бъде  в сряда или четвъртък, като то ще бъде насрочена от президента Илияна Йотова.

Хронограма на новата власт: Кога ще е първият звънец на парламента и клетвата на кабинета „Радев"?До неделя ще се знаят имената на всички избрани депутати – до няколко седмици ще има и редовно правителство