Атина се подготвя за всички възможни сценарии по отношение на изострените си отношения с Турция. Властите очакват резултата от нова инициатива на германския канцлер Ангела Меркел, както и дали турският държавен глава ще разшири проучвателните дейности в Източното Средиземноморие или ще премине към диалог.
Министър-председателят Кириакос Митзотакис съзнателно е избрал да не отговаря на провокациите от турска страна, съобщава Катимерини, позовавайки се на правителствени източници. Според тях посланието е ясно, имайки предвид апела му от миналата седмица да се сложи край на провокациите и да се пристъпи към диалог.
Меркел се опитва да разбере точните намерения на Ердоган. Предстой да бъде представен доклад пред европейските лидери, които ще си дадат среща на 24 и 25 септември. По време на нея ще бъдат дискутирани възможни санкции срещу Анкара.
Очаква се германският канцлер да изиграе ключова роля в развитието на казуса. Въпреки публичната намеса на секретаря на САЩ Майк Помпео, е ясно, че Щатите оставят усилията да се потуши напрежението в ръцете на Берлин, пише още гръцката медия.
В случай, че Ердоган се съгласи на диалог, остава въпросът как ще протече той. Атина иска на фокус да бъде единствено въпросът за континенталния шелф и крайбрежните зони. Остава въпросът и какъв "мораториум" може да бъде наложен.
Още от категорията
Виж всички
Елена Кристиано получи европейска награда за принос към италианската общност по света
Акценти
Виж всички
Временно спират движението по част от бул. „Копривщица" утре
Змия над метър изпълзя във вход на блок в „Смирненски”