Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова загуби от японката Мисаки Дой с 1:2 (4:6, 6:2, 4:6) в полуфинален сблъсък от турнира в Сан Антонио. Във финала Дой ще се изправи срещу германката Анна-Лена Фрийдзам, която се наложи с 2:0 (3:6, 6:7) над представителката на домакините Алисън Риск по-рано през деня.

Това бе първият двубой между Пиронкова и Дой, който завърши злощастно за българката. На четвъртфиналите в турнира Цветана Пиронкова отстрани Дона Векич след 6:2, 6:1.

Цветана Пиронкова започна двубоя силно и лесно спечели първия гейм в мача. Последва пробив за българката след няколко грешки на Дой. Японката обаче веднага успя да върне пробива, за да доведе нещата до 1:2. Преди това Пиронкова стигна до гейм-бол, но не успя да го реализира. Резултатът в мач бе изравнен след много дълъг гейм. Българската тенисистка пропиля три възможности за пробив, за да се стигне в крайна сметка до 2:2.

До края на първия сет, мачът вървя гейм за гейм, като Дой стигна до 4:3 след най-силното си разиграване и нов пробив. Пиронкова регистрира две непредизвикани грешки, което допълнително улесни японската тенисистка. Следващият гейм отново бе за поставената под номер 55 в световната ранглиста.

Пиронкова успя да се намали за 4:5, но в крайна сметка по настоятелната японка доведе нещата до 6:4 и първи сет в мача.

Първият гейм от втория сет бе изключително труден за Цвети. След като спаси точка за пробив, българката успя да вземе подаването си. Последва пробив за българката, след като направи впечатляващ обрат от 0:40. Пиронкова доведе нещата до 3:0, но японката успя да спре серията й след като спечели подаването си на 0.

Последва нов добър гейм за родната тенисистка, а след това и втори пробив за Пиронкова. За съжаление обаче, Мисаки Дой успя да върне един от пробивите и да запази интригата за втората част при 5:2 за Цвети. Българката показа характер и взе подаването си за крайното 6:2, с което прати мача в трети решителен сет.

Третият сет започна по кошмарен начин за Пиронкова. Българката не успя да вземе подаването си, а веднага след това допусна Дой да затвърди пробива си. Последва втори пробив за японката, която доведе нещата до 3:0 в нейна полза. Пиронкова все пак намери сили и успя да върне единия от пробивите, след като спечели следващите два гейма – 3:2 в полза на Дой. До края обаче, японката запази преднината си и с лекота приключи мача в своя полза при 6:4.

Пиронкова напуска турнира с 57 точки на сметката си, които най-вероятно ще я върнат в Топ 100 през следващата седмица.