Нова маркетинг стратегия на детски близалки буквално взриви социалните мрежи, след като майка разказа какви асоциации предизвикват те у децата. От скоро в магазините се продават нов вид близалки с различни картинки. В едната половина на пакетчето има пръчка (като от сладолед - плоска), а от другата страна има бял прах, ситен като пудра захар...

Принципът на ползване е пръчицата да се топи в праха и да се ближе. Но...

„Да, ама по-големите деца (около 6 - 7-годишните) знаете ли как им викат на тези близалки? 
Дроги. Това го чух от едно детенце. Нямам си на идея дали детето знае какво е дрога, ама явно някой възрастен му е споменал тая думичка, като е видял този продукт. Да не говорим, че въпросният продукт е с мнооого Е-та. А и да не забравяме, че децата каквото видят и чуят, го възприемат...“

Това сигнализира майка, станала свидетел на реакцията на децата към новото изкушение, насочено към тях. Жената е искрено възмутена от маркетинг стратегии, които са явно недомислени. Да, децата харесват лъскави, шарени неща, такива, които обикновено не им се разрешават от родителите. Дъвки във формата на цигари, сок във формата на запалка или шише от уиски, близалки, които са прахообразни субстанции... всичко това залива пазара и като че ли вече всички свикнахме с него.

„Няма значение - бизнесът е важен... Абсолютно съм възмутена от подобни продукти! Освен храни, дъвки , бонбони и разни други, които приучават децата към шмъркане, пушене и какво ли още не, съм възмутена и от самите родители! Има толкова много, които дават на децата си бира от 4-годишни - с очите съм си го виждала - да опитвали по малко. Или пък детето си пие сок – айдее, наздраве, утре ще пиеш и ракийка, нали!“, пише майката.  

Не е странно, че постът на жената в една от групите във Фейсбук предизвика водопад от коментари, но те са толкова нееднозначни и противоречиви, че ни накараха да се замислим. Вижте:

„Госпожо, хубаво не ги правите тези неща, но детето ви ще ги научи, дали от вас или от улицата, все пак ще ги научи. А храни, които учат на шмъркане, аз още не съм срещала. Децата опитват наркотици, защото връстниците им го правят, а не защото са яли пукащи бонбони. Вашата роля е да обясните какво са наркотиците и колко са опасни, и да се молите детето ви да подходи разумно и да не посяга към тези вещества.“

„Не знам защо си мислите, че като държите детето си в неведение, то няма да ги научи тези неща от друго място. По-добре е не да се крием, а да им обясняваме кое е добро и кое лошо, защото забраненото е най-сладко.“

„Да създадеш култура на хранене на детото си е изцяло задължение на родителя. Такива боклуци е имало и винаги ще има. Като майка на 5-годишно дете преди се възмущавах от факта, че има родители, които след детска градина, отивайки в парка, купуват бургери, хот-дог или както се казват подобен тип храна, с които не бих нахранила своето дете. Опасенията ми бяха свързани с това, че и моята дъщеря ще иска да опита и ще й хареса, иначе не ме интересува - всеки да си отглежда детето както намери за добре. За щастие, това че у дома не ядем такива неща и никога не сме купували, си каза думата. Само веднъж опита и не се впечатли. И до там. Та, такива боклуци на пазара ще има винаги, но ако от ранно детство има изградена култура на хранене, никое дете не би се впечатлило от подобни химии.“

„Аз ли не разбирам за каква дрога говорим. Прахообразните детски продукти учат и подстрекават децата да използват наркотици? Та то значи вкъщи и прахът за пране трябва да ви е течен, ако детето свързва всичко на прах с това. Определено на това дете от вкъщи му е дошла ”музата” да ги нарича дроги тези продукти и не виждам вина в производителите. Боклуци са и винаги ще се произвеждат, защото се купуват...“

„Какво толкова сте се паникьосали... и едно време ги имаше - пукащи близалки, шоколадови цигари и още. Доколкото ми е ясно, не се става наркоман, благодарение на "белия прах" за близалките... Естествено, че ще ги правят цветни и с любими анимационни герои, целта им е да печелят пари (маркетингова стратегия). Ние, родителите, сме тези, които трябва да научим децата си на култура на хранене и що е то полезно/неполезно.“

Оставаме темата отворена. Вие как мислите – приемат ли децата ни заедно с близалките, които се предлагат на пазара за тях, и известна доза „компетентност“, свързана с наркотиците? Опасни ли са подобни продукти и къде е мярката в дизайна им?

Очаквайте продължение на дискусията: Как се хранят нашите деца?

Още от рубриката "Къде си, бабо?"

Къде си, бабо?Когато едно дете се роди, се раждат и бабите...

Спри се, бабо! Никой не иска от теб да сменяш памперсиВ какво според вас е най-добре да се включи бабата веднага след като се роди внучето й?

Къде си, бабо? Изповедта на една скайп/вайбър бабаЛюдмила: Говоря с внуците, а като приключи разговорът, взема че си поплача малко, та да ми олекне...