Машините за гласуване, на практика, работят като принтери. Това коментира министърът на електронното управление Александър Йоловски, след като в парламента беше изнесена информация за доклад на ДАНС за злоупотреба с устройствата за вота.

Министърът посочи, че сигурността на настоящия вот се гарантира от следното: „Машините отпечатват разписка, на която може да бъде видян гласът, който е подаден от всеки един. Впоследствие ЦИК и преди това СИК отчитат гласовете на база на подадените разписки. Това са фактите”, подчерта той.

Огромен скандал с машинно гласуване часове преди изборите, ГЕРБ и ДПС искат оставката на зам.- министърАко машините не бъдат премахнати, изборите ще бъдат касирани навсякъде, предупреди Делян Пеевски

"На 9 октомври, чрез жребий, със софтуерен генератор на случаен принцип, са изтеглени серийните номера на машините за гласуване, които ще преминат процеса за съответствие в рамките на тазгодишната процедура. Изтеглени са общо 8 броя машини, номерата на 8 броя машини, за разлика от предходните избори, когато са били изтеглени 4 броя. На тегленето на серийните номера са присъствали представители на Български институт за стандартизация, Български институт по метрология, представители на политическите партии, както и журналисти", добави Йоловски.

„На 13 октомври беше утвърдена методиката за удостоверяване на съответствие на техническите устройства за машинно гласуване по отношение на изискванията на Изборния кодекс. На 20 октомври експерти на Централната избирателна комисия, в присъствието на представителна изпълнителя на обществената поръчка „Сиела Норма”, са извършили в контролирана среда довереното изграждане на софтуера, който се инсталира на машините за гласуване на местния вот.В процеса са присъствали представители на 4 парламентарно представени партии”, уточни Йоловски.

„В рамките на този процес е генериран криптографски ключ, така нареченият хешкод, с който се подписва софтуерът. Никакъв друг софтуер, който не е подписан с този ключ, не може да тръгне на машините за гласуване. Самият софтуер е заключен с ключ, който е генериран от паролите на трима от членовете на Централната избирателна комисия от квотите на различни партии. Ключът се съхранява в Централната избирателна комисия, на лаптоп в касата на самата Комисия. Паролите на тримата членове са били въведени на място, веднага се приключвана на довереното изграждане, лично от всеки един от тях. Това гарантира, че на машините не може да се сложи произволен софтуер, който да променя резултатите”, обясни още министърът.

„Полученият софтуер е инсталиран на всички машини от изпълнителя на ЦИК, като машините вече са разнесени по избирателните секции. След генериране на хешкода, той е публично показан на представителите на средствата за масово осведомяване. Този хешкод е и публично наличен в момента”, каза още той.

„Сигурността на настоящия вот се гарантира от следното: Машините, на практика, работят като принтери. Те отпечатват разписка, на която може да бъде видян гласът, който е подаден от всеки един гласоподавател. Впоследствие, ЦИК и преди това СИК отчитат гласовете на база на подадените разписки. Това са фактите”, е позицията му.