Женският национален отбор на България не успя да постигне класиране за Световно първенство 2018 от първия кръг на европейските квалификации, но Лъвиците, включителни и състезателките на Марица (Пловдив) Нася Димитрова и Мария Данчева, се представиха добре на турнира в София, завършвайки на второ място, само на една победа и на една точка от първенеца Турция.

Трикольорките победиха Швейцария, Румъния, Черна гора и Косово с по 3:0 и загубиха на косъм от Турция с инфарктно 2:3.

Нася Димитрова бе титулярка във всички мачове, освен в последния с Косово, за който получи почивка. В 16-те изиграни гейма тя записа общо 35 точки (5 аса, 23 атаки при 57% успеваемост, 7 блокади). Мария Данчева се появи в игра като резерва в три от първите четири срещи, а целия мач с Косово изигра като титулярка. В шестте гейма, в които тя регистрира участие на терена, централната блокировачка на Марица набра актив от 16 точки (2 аса, 9 атаки при 69% успеваемост, 5 блокади).

Ето всички резултати на България от квалификационния турнир в зала Христо Ботев:

България - Швейцария 3:0 (25:8, 25:9, 25:20)

България - Румъния 3:0 (25:23, 25:15, 25:21)

България - Черна гора 3:0 (25:15, 25:12, 25:13)

България - Турция 2:3 (25:23, 23:25, 23:25, 25:13, 13:15)

България - Косово 3:0 (25:8, 25:13, 25:10)

С второто си място Лъвиците си осигуриха още един шанс за класиране за шампионата на планетата в Япония. От 22 до 27 август те ще премерят сили с подгласниците от другите пет квалификационни групи в Европа - Белгия, Гърция, Словения, Холандия и Чехия. Шестте тима ще се срещнат всеки с всеки и първите два от крайното класиране ще получат квоти за Световно първенство 2018.