Националният отбор на България по волейбол за мъже остаа на една точка от директно класиране на олимпийските игри в Токио догодина. Момчетата на Силвано Пранди изиграха голям мач и имаха мачбол в третия гейм, но допуснаха обрат от 2:0 до 2:3 от олимпийския шампион Бразилия в невероятна драма на квалификацията във Варна. Така кариоките спечериха турнира и отиват директно в Токио, докато нашите ще трябва да минат през допълнителна квалификация в началото на следващата година, която ще бъде изключително трудна. Там ще участват 8 отбора от Европа и само победителят ще играе на олимпиадата.

Нашите започнаха отлично и буквално пометоха титулования тим на кариоките в първите два гейма. Българите заиграха вдъхновено, мотивирано и много концентрирано още от самото начало. Защитата действаше самоотвержено, а в атака Цветан Соколов и пловдивчанинът Розалин Пенчев бяха неудържими. Посрещането ни бе на много високо ниво, Сеганов добре разпределяше атаките, блокадата ни разколеба бразилското нападение, а гостите така и не можаха да организират играта си. В първия гейм нашите поведоха със 17:11, Бразилия намали до 16:19, но в края удържахме гейма. Във втория постепенно трупахме преднина и напълно заслужено поведохме с 2:0 след убедителен гейм, въпреки че в началото на тази част Тодор Скримов навехна глезен при опит за блокада и трябваше да нап усне играта. В треткия гейм поведохме с 8:4 на първото техническо прекъсване, но Бразилия изравни до 12:12. Геймът тръгна равностойно и бе такъв до самия край. При 21:20 за гостите нашите спечелиха невероятно разиграване, а победната точка бе дело на Соколов. Бразилия поведе с 23:21 след видеоповторение, което показа, че топката закача линията буквално с милиметри. Нашите успяха да изравнят с ас на Мартин Атанасов, след това пропуснаа един мачбол, спасиха 5 геймбола, но на шестия се предадоха и Бразилия се върна в мача.

След победата си в третия гейм бразилците заплуваха в свои води, заиграха по-концентрирано и мощно, докато съпротивителните сили на нашите отслабнаха. Българите хвърлиха всичко в тайбрека, започнаха добре, поведоха с 4:2, но отново допуснаха обрат и рухнаха.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 2:3 (25:23, 25:19, 30:32, 16:25, 11:15)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Светослав Гоцев, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Уолъс Де Соуса, Рикардо Лукарели, Йоанди Леал, Флавио Жуалберто, Лукаш Сааткамп - Талес Хос-либеро
Старши треньор: РЕНАН ДАЛ ЗОТО.