България не успя да победи световния шампион Полша и остана на трето място в група D на световното по волейбол за мъже, на което сме домакини заедно с Италия. Нашите си бяха осигурили класиране за следващата фаза, но отстъпиха с 3:1 във Варна и отиват в силен поток в София с отборите на САЩ, Иран и Канада. Класирането от първата фаза се зачита и във втория етап. САЩ имат 13 точки, Иран - 11, България и Канада са с по 9. За финалната шестица се класират победителите във вторите 4 потока и двата най-добри втори отбора. Първото място за България е почти мираж, предвид факта, че САЩ са с 4 точки напред. Дори три чисти победи не могат да ни гарантират и това, че ще бъдем един от двата най-добри втори тима. Ако поне бяхме взели по два гейма и съответно по 1 точка при двете ни загуби от Иран и Полша, положението щеше да бъде по-различно.

Срещу поляците отборът на Пламен Консантинов се бори мъжки и изигра добър мач, но липсата на опит и спокойствие, както и грешни решения във важните моменти не му позволиха да се бори за нещо повече. В първия гейм сервисът и блокадата на Полша не ни остави никакви шансове. Във втората част трикольорите вдигнаха оборотите, Вальо Братоев и Тодор Скримов заиграха ефективно в нападение, блокадата ни също заработи. В средата на гейма поедохме с 4-5 точки, в края трябваше да треперим, но все пак успяхме. В третата част Полша си върна водачеството, за да дойде четвъртият гейм, който протече изключително драматично. Световните шампиони поведоха с 15:11, но успяхме да ги догоним. До самия край двубоят вървеше точка за точка, получихме възможност да поведем след брейк точка, но две грешни решения на иначе направилият отличен мач разпределител Сеганов в края, наклониха везните в полза на съперника. Срещите от фтората фаза са в петък, събота и неделя, като България ще играе от 20.40 часа.

Над всички за българския тим беше Валентин Братоев с 19 точки (2 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успех. За световните шампиони от Полша Бартош Курек реализира 21 точки (2 блока, 3 аса и 55% ефективност в атака), а капитанът на тима Михал Кубяк добави 18 точки (2 блока, 1 ас и 54% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 1:3 (14:25, 25:23, 22:25, 23:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Николай Учиков 8, Валентин Братоев 19, Тодор Скримов 8, Светослав Гоцев 4, Виктор Йосифов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев 3, Розалин Пенчев, Мирослав Градинаров 4, Николай Николов 4, Теодор Тодоров)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ПОЛША: Фабиан Джизга 1, Бартош Курек 21, Артур Шалпук 12, Михал Мубяк 18, Якуб Кохановски 8, Пьотър Новаковски 7 - Павел Заторски-либеро (Гжегож Ломач, Дамян Шулц 5, Александър Сливка)
Старши треньор: ВИТАЛ ХЕЙНЕН.