Преди мача феновете на Ливърпул замеряха с бутилки клубния автобус на Манчестър Сити. По време на първия четвъртфинал от Шампионската лига червените бомбардираха гражданите с три безответни гола до 30-та минута на Анфийлд и до голяма степен си осигуриха класиране на полуфинала. Ливърпул показа какво означават традициите в Европа и с вдъхновена игра преди почивката не остави шансове на Сити. Мохамед Салах откри резултата в 12-ата минута след грешка в отбраната на гостите, Алекс Окслейд-Чембърлейн удвои в 21-ата с перфектен шут от двайсетина метра, а Садио Мане се разписа с глава в 31-ата минута. След почивката Манчестър Сити натисна, но атаките му бяха твърде стереотипни и ставаха лесна плячка на вдъхновената отбрана на Ливърпул. Така домакините на “Анфийлд” взеха отлична преднина преди реванша, но пък загубиха звездата си Мохамед Салах, който напусна двубоя контузен, като не е ясно колко сериозна е травмата му.

В другия мач Барселона рагроми Рома с 4:1 на "Камп Ноу" и гледа уверено към полуфиналите на най-важния европейски клубен турнир преди реванша в Рим. Каталунците откриха в 38-ата минута, когато Даниеле де Роси си отбеляза автогол. В 55-ата Барса удвои с нов автогол, дело на Костас Манолас. Четири минути по-късно защитникът Жерар Пике направи резултата класически. Десет минути преди края Един Джеко върна интригата за кратко, но Луис Суарес бързо върна аванса от три гола за каталунците, който изглежда доста солиден и може да се окаже решаващ за класирането им в топ 4.