Всичко започва на 9 май 1950 г., когато се създава Европейската общност за въглища и стомана. Договорът е подписан от шест държави, които заедно полагат основите за създаването на една единна общност. С него се създават и няколко институции - Върховен орган, Обща асамблея, Съвет на министрите, Съд и Консултативен комитет.

След влизането в сила на Договорите от Рим през 1958 г. и създаването на Европейската икономическа общност (ЕИО) и Европейската общност за атомна енергия (Евратом) е решено Общата асамблея да бъде наистина обща и за трите Общности.

Същата година в Страсбург се провежда първото заседание на тогава Европейската парламентарна асамблея. От 30 март 1962 г. институцията официално е наречена Европейски парламент. Всички нейни 142 представители са излъчени от националните парламенти на държавите членки, които заседават едва на четири официални езика.

Повече от 50 години по-късно в Европейския парламент заседават 751 членове, а официалните езици са 24.

За пръв път гражданите получават право да изберат кой да ги представя на европейско равнище през 1979 година - 21 години по-късно. Решението и актът относно провеждането на избори за Европейски парламент чрез всеобщи преки избори са подписани в Брюксел на 20 септември 1976 г.

След ратификация от всички държави членки първите избори се провеждат на 7 и 10 юни 1979 г. и са избрани 410 членове. Оттогава избори са се провели още седем пъти.

Избори се провеждат винаги в новите държави членки, когато те се присъединяват към ЕС, за да им се даде възможност да изберат свои представители в Европейския парламент дори в средата на мандата. Такъв е случаят в Гърция през 1981 г., Португалия и Испания през 1987 г., Швеция през 1995 г., Австрия и Финландия през 1996 г., и България и Румъния през 2007 г. През април 2013 г. бяха проведени избори в Хърватия, за да се даде възможност на членовете на ЕП от тази държава да заемат своите места, когато тя присъедини към ЕС на 1 юли 2013 г., обясняват от БГНЕС.

Последните избори за Европейски парламент се проведоха през 2014 г.. Те се състояха от 22 до 25 май. Европейските граждани трябваше да изберат 751 депутати. Членовете на ЕП представляват над 500 милиона граждани в 28 държави-членки.

Съгласно Договорите на ЕС местата се разпределят между различните държави въз основа на следния принцип – държавите с по-многобройно население имат повече места от онези с по-малобройно население, но последните имат повече места, отколкото би предполагало строгото прилагане на пропорционалността.