Обединени земеделци предлагат дребните фермери да се осигуряват върху 500 лева. Бюджетът за земеделие за 2022 година е скромен, недостатъчен и не е съобразен с тежката икономическа криза, продължаващата пандемия и нарастналите разходи за производството на земеделска продукция. 

Предложеното увеличаване на минималния осигурителен праг за фермерите на 710 лева ще вкара в сивия сектор повече дребни земеделски стопани.

Затова повишаването трябва да става плавно и постепенно, предвид високата инфлация и високите цени на горивата, торовете и препаратите за растителна защита." Това заяви председателят на ПП Обединени земеделци Петя Ставрева на пресконференция.

От Обединени земеделци предлагат намаляване на административните такси, цените на почвените и други проби, особено за биологичното производство, както и облекчаване на данъчната и осигурителна тежест на земеделските производители, каза Ставрева. 

Средните и големи стопанства е справедливо да се осигуряват на задължителния осигурителен доход за всички самоосигуряващи лица - 710 лв. с цел да им се изравни приноса в осигурителната система и да не страдат в бъдеще от ниски пенсии.

На работещите в животновъдни стопанства трябва да се даде възможност да се осигуряват за 2-ра категория труд по техен избор, посочи Петя Ставрева.

Всички малки земеделски стопани внасят осигурителните си вноски в началото на годината. Високите цени в момента на всички торове, препарати, енергоизточници и други им пречи да организират производството си, каза в подкрепа на тази позиция заместник-кметът на община "Марица" Петър Манков. Той посочи, че в общината са регистрирани 900 земеделски производители, като повечето от тях са средни и малки. Минков каза още, че темата за техните компенсации не се обсъжда.

От Обединени земеделци предлагат също да се удължи срокът за действие на чл. 163 от Закона за ДДС за неначисляване на ДДС при продажба на зърнени и технически култури. Също така да се проучат възможности за включване и на други стоки от първа необходимост в списъка на освободени от ДДС доставки.

Предвид кризата от Обединени земеделци предлагат ДДС за хранителните продукти да се намали на 9 %. Ставрева изтъкна, че в повечето страни от ЕС ДДС на хранителните продукти е до 10 на сто, а има и такива, където храните са освободени от ДДС. От Обединени земеделци подкрепят въвеждането на горна граница на субсидиите максимум до 100 000 евро. за най-големите земеделски стопанства след приспадане на средствата за работна заплата и осигуровки.

Настояваме за постепенно повишаване на 3-годишният таван на "де минимис" от 15 000 евро на 30 000 евро на земеделско стопанство - плавно, с 5 хиляди на година, каза Георги Ташев.

Също така държавата да предприеме мерки за подпомагане на фермерите за изпълнение на задълженията по Нитратната директива - за течното и естественото торене, и по Зелената сделка, искат от партията. За да бъдат изпълнение новите изисквания се налага 100 % подпомагане чрез национални схеми - финансиране чрез субсидия за монтиране на съоръжения и техника за течна тор, каза Ташев. По думите му не е възможно фермер сам да построи лагуна за течен тор.

Друго предложение на Обединени земеделци е да бъде увеличено със 100 % подпомагането на фермерите със средства от националния бюджет и от европейските фондове за преодоляване на последиците от икономическата криза и пандемията с КОВИД - 19 и с оглед на повишените производствени разходи. В т. ч. за торове, препарати за растителна защита, горива и други, каза Ташев.

Във връзка с интервенционните мерки за подпомагане на селските райони през новия програмен период от Обединени земеделци предлагат подпомагането на малките земеделски производители, които обработват до 50 дка. или отглеждат до 50 говеда или до 100 овце - по сегашните мерки 6,3 и 6,1 - да се завиши на 100 000 лева.

Розопроизводството в България е в колапс, алармира от своя страна Зара Клисурова. След приемането на Закона за розата и единния регистър, по думите й, нещата в сектора отново са зациклили. Страната ни е с най-малката ставка за плащане на единица площ, което прави секторът неконкурентоспособен.