Известната в родния бизнес и в подземния свят Мила Георгиева, разследвана у нас като тартор на банда за мокри поръчки и за ДДС измами, е изпратена на съд от румънската Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) заедно с още трима българи и един техен съучастник румънец.  Петимата са обвиняеми по дело, чиито щети се изчисляват на 45 милиона евро, съобщават сайтът Зиаре и агенция Аджерпрес.

Става въпрос за договори с разплащателната агенция APIA (към министерството на земеделието) за доставка на бяло брашно и слънчогледово олио в рамките на програма за раздаване на храни на хора в затруднено положение. В крайна сметка Георгиева и компания са прибрали парите, но са доставили само 30 процента от количеството. Делото ще се гледа в Апелативния съд в Букурещ.

От петимата задочно ще бъде изпратен на съд Иван Танев, познат у нас като Универсалния, който се издирва от 2012 г. от Интерпол. Синът на бившия земеделски министър Георги Танев от правителството на Любен Беров е обвинен у нас като лидер на престъпна група за укриване на данъци.

Снимка: Сайт на Интерпол

Според румънското държавно обвинение той и Георгиева са контролирали българска фирма, която е подстрекавала към използване или недобросъвестно представяне на фалшиви, неточни и непълни документи.

На съд са изпратени и адвокат Снежинка Стойкова и Стефка Стоева, която е представяла българската фирма на територията на Румъния, по обвинения в използване или недобросъвестно представяне на фалшиви, неточни или непълни документи.

Румънският гражданин, който ще бъде съден по делото, се казва Сорин Адриан Гъздак, който е зет на бившия депутат Чезар Мъгуряну. Като управител на румънска фирма той е обвинен в съучастие.

Според румънските прокурори подсъдимите Иван Танев и Мила Георгиева са принудили Снежинка Стойкова, която е представлявала фирмата в отношенията с румънските власти, да внесе редица фалшиви документи, благодарение на които компанията е спечелила двата договора с държавната румънска агенция APIA.

Част от документите са били подписани и от подсъдимата Стефка Стоева. В своите действия българските граждани, подсъдими по делото, са били подпомогнати от румънския гражданин Сорин Адриан Гъздак, който е изготвил оферта към българската фирма, в която е твърдял, без това да отговаря на истината, че чрез неговата фирма може да достави 37 000 тона брашно на цена от 235 евро на тон. Тази оферта е била внесена от българската фирма в агенция APIA в рамките на обществената поръчка.

 Въз основа на двата договора българската фирма е получила от агенция APIA аванс в размер на 18 926 709 евро и общото количество от 63 152 тона ечемик от запасите на ЕС на стойност 6 398 007 евро без ДДС (като заплащане в натура в замяна на брашното, което следвало да достави българската фирма).
 
Въпреки това българската фирма доставила съвсем малки количества брашно (около 30 процента), както и слънчогледово олио (около три процента от общото количество, което следвало да бъде доставено). Агенция APIA се е включила като ищец по делото със сумата от 45 159 037 евро, смятани за нанесени щети по двата договора.
 
Националната дирекция за борба с корупцията отбелязва, че чрез същия обвинителен акт се отделя от случая и продължава разследването по отделно дело, в което обвиненията са за пране на пари, като се има предвид, че сумата, получена от българската фирма (пряко или чрез продажбата на ечемика), са били прехвърлени последователно в няколко банкови сметки извън Румъния с цел прикриване на незаконния им произход и реалните им ползватели.

Мила Георгиева, която е дъщеря на бившия митнически шеф Христо Кулишев, за първи път се прочу като Царицата на месото, защото беше замесена в източване на ДДС чрез сделки с месо.

На 14 януари 2015 г. тежковъоръжени антимафиоти атакуваха нейния луксозен имот в столичния квартал  “Бояна”. Акцията е заради подозрения, че бизнесдамата оглавява група, свързана с 3 поръчки за убийства, палежи, наркотрафик, държане на оръжие, данъчни престъпления.

Задържани са 47-годишната тогава бизнесдама Мила Георгиева, бившият ѝ мъж Михаил Георгиев, брат ѝ Ангел Ангелов, доведеният ѝ брат Максим Кулишев, бившата барета Мирослав Стоянов, Георги Божилов-Тениса и Олег Попов. След издирване е хванат и Пламен Цеков-Тлъстуша. Синът на Мила и Михаил Мартин Георгиев-Джито, тогава на 27 г., също е обявен за издирване.

Според първоначалните обвинения майката и синът били лидери на бандата, състояща се предимно от роднини и близки приятели.  Делото срещу Мила Георгиева и хората ѝ все още върви в спецсъда, но вече е само за разпространение на наркотици. Останалите далеч по-тежки обвинения са прекратени от прокурорите Детелина Йотова и Цветослав Вергов.