Третата вълна на коронавируса вече е факт, България отново зае челните мяста по смъртност в Европа, ваксинационната кампания не се движи с очакваните темпове, а комуникационната кампания е пълен провал. След временното спиране на употребата на „Астра Зенека”, опашките пред „зелените коридори” изчезнаха, разтревожени от противоречивата информация, която се появява в публичното пространство, голяма част от българите заявиха предпочитанието си към РНК – ваксините. Които обаче пристигат в недостатъчни количества.  Започна поредния локдаун, който вероятно ще продължи по-дълго от обявените от здравния министър 10 дни. Той обаче няма да реши проблема кардинално, а само ще го отложи във времето. Масовата ваксинация е единствената бариера срещу вируса, а опитът на Израел, който вече се връща към нормалния ритъм на живот, е показателен. На този фон е изключително важно как големите работодатели ще подходят към въпроса с ваксинирането на служителите си.  

Обществото е разделено по отношение на ваксинацията, а ширещите се антиваксърски настроения поставят пред изпитание предприемачите, които от една страна искат да съхранят бизнеса и екипите, с които работят, а от друга – да спазват трудовото и медицинското право.

Факт е, че в различните синдикални организации вече има множество сигнали от служители, които твърдят, че са притискани от работодателите си да се ваксинират, въпреки тяхното несъгласие.

Имат ли право работодателите да поставят условия на своите служители да бъдат ваксинирани, когато имунизацията срещу Ковид-19 е препоръчителна?

TrafficNews потърси мнения по темата от двете най- големи синдикални организации в Бъргария - КНСБ и КТ "Подкрепа". 

   - Каква е позицията на КТ "Подкрепа" по въпроса дали работодателите имат право да изискват задължителна ваксина от работниците си?

- КТ "Подкрепа" може само да посочи какви са правата и задълженията на работодателите и работниците по закон, а той не задължава гражданите да се ваксинират. Волята на работодателя не може да бъде в противоречие със закона.

- Какви са правата на работодателите и респективно на работниците по отношение на ваксинацията?

- Работодателите нямат отношение към избора на работника дали да се ваксинира. Работодателят също не може да предявява каквито и да е изисквания по отношение на здравните избори и състояние на служителите си.


- В медията получаваме сигнали от служители, че собствениците на фирми изискват задължителна ваксинация като условие за оставане на работа. Това законно ли е и как един служител би трябвало да реагира при такъв казус?

- Ако не желае да се ваксинира, работникът следва да откаже да го направи. Работодателят не може да уволни никого заради избора му да не си постави ваксина.

- В синдиката постъпвали ли са такива сигнали? От кои браншове са най-често те?
- Има такива сигнали, но са твърде редки, за да може да се прави анализ, камо ли по браншове. В крайна сметка работещите, които не искаха, не се ваксинираха. Тези, които имаха желание, се възползваха от възможността да го направят улеснено и организирано.

- Можем ли да говорим за дискриминация, ако един работодател изисква задължителна ваксинация?

- Дискриминацията е правен термин, най-вероятно юрист би могъл да даде по-пълен и коректен отговор на този въпрос. Но всъщност работодател не може да поставя никакви изисквания по отношение на здравните избори на работещите. Това е противозаконно.

- В платформите за работа вече се натъкваме на обяви за работа, в които ваксината срещу Ковид 19 е условие за започване на работа. Някои тълкуват това като дискриминационно условие. Така ли е наистина?

- Аз също видях такива обяви за работа, публикувани от агенция. Постарах се да поясня на агенцията, че нямат право да изисква поставена ваксина, камо ли конкретна ваксина, както беше упоменато в обявата. Такова условие е незаконно. Има белези на дискриминационно, но по-коректно определение може да даде юрист.

Очаквате ли промяна на законодателството в тази посока?

- Към момента няма нужда от промяна на законодателството. Просто трябва да се спазват настоящите норми.