Антитерористичен център ще  бъде създаден в България по подобие на центровете, които функционират на територията на Съединените щати, съобщи днес на брифинг. зам. главният прокурор Иван Гешев. На брифинга бяха огласени подробности за 16 -годишен пловдивчанин, който е попаднал в мрежата на Ислямска държава, бил е вербуван и подготвял самоубийствен атентат в Пловдив. Той е задържан в четвъртък, след като баща му го взел от училище и го предал на полицията. 

Ученикът, подготвял терористичен атентат в Пловдив - вербуван от Ислямска държаваВеществото на бомбата, открита при обиска, е същото като в бомбите от атентатите в Белгия , Франция и Сарафово

"Взаимодействието между службите беше перфектно. Българските граждани могат да се гордеят със своите служби за сигурност. Но това не означава че можем да си заровим главата в пясъка и да смятаме , че проблемите ще ни подминат. Заплахите вече са реални в България, има опасност от радикализация и промиване на мозъци. Всеки родител трябва да бъде внимателен и да бъде близо до децата си. Да бъде отговорен за техните връзки и контакти. Проследяването на тези процеси е задача на семейството и училището. Службите за сигурност и прокуратурата се намесват на етап едва, когато вече има проблем" коментира Гешев.

Той е категоричен , че е необходимо е нормативно регулиране на взаимодействието между службите за сигурност. "Бързата реакция в конкретния случай се държеше на добрите отношения между началниците на всички служби, които участваха в операцията. При други отношения, резултатът можеше да бъде друг" заяви магистратът. 

Затова под егидата на главния прокурор се подготвя въвеждането на действащ модел , който работи на територията на Съединениете щати. А именно антитерористичен център. "Този центрове трябва в реално време да комулира цялата информация и тя да е на разположенвие на службите, за да могат да реагират адекватно при евентуална заплаха. Ако премиерът и правителството приемат тази идея, се надявам в кратки срокове да се приемат законодателни промени, а другото е техническа част. Защото да разчитаме на личните контакти , не е сигурен начин на действие. Работата не бива да се влияе от личните отношения между ръководителите на службите" завърши зам.главният прокурор.