Швейцарският тенисист Роджър Федерер ще играе за своята 9-а титла на Уимбълдън и общо 21-ва в Големия шлем. Той се класира за финала на най-престижния турнир в тениса, след като сломи големия си съперник Рафа Надал в полуфинала със 7:6 /3/, 1:6, 6:3, 6:4. На финала Федерер ще играе с Новак Джокович, който по-рано през деня победи испанеца Роберто Баутиста Агут с 3:1 сета.

Това бе мач номер 40 между Федерер и Надал, като Роджър спечели 16-тата си победа срещу испанеца. На Уимбълдън равносметката е 3 победи за Федерер и 1 за Надал, като и трите предишни мача бяха финали още през миналото десетилетие.

Първият сет бе равностоен, стигна се до тайбрек, в който Федерер наложи волята си. Във вториятой допусна ранен пробив и последва срив в играта му, от който Надал се възползва. В третия швейцарецът успя да се събере, проби Надал, след което отрази два брейкпойнта, спечели частта и поведе в резултата. В четвъртата част един пробив му бе достатъчен, за да триумфира заслужено.