Подобно на другите фаворити Аржентина и Германия, Бразилия също се издъни на старта на световното по футбол в Русия. В мач от група Е кариоките завършиха 1:1 с непретенциозния тим на Швейцария. Неймар и компания опитаха всичко, за да сломят съпротивата на кръстоносците, но явно не им достигна нужната класа. В 20-та минута Коутиньо откри резултата със страхотен параболичен диагонален удар в горния ляв ъгъл на вратата, при който топката се удари в гредата и влетя в мрежата. След гола тимът на Владимир Петкович намери сили да изнесе играта и бразилците временно се прибраха в своята половина в изчакване на възможност за контраатака. Футболистите в червени екипи обаче не стигнаха дори до една възможност. В края на полувремето те имаха късмет, че след корнер Габриел Жезус не уцели вратата с глава от отлична ситуация.

В 50-та минута Швейцария изравни от нищото. След изпълнение на корнер Цубер избута Миранда и с глава засече в мрежата. Бразилците протестираха, но съдиите решиха, че няма нарушение при гола.  След това Неймар се нагърби да решава всичко сам, но усилията му не бяха достатъчни.