Огромна промяна ще има през новия сезон 2026-2027 във футбола. За първи път няма да има клубен футбол над две седмици. 

Причината е, че беше взето решение първата пауза за националните отбори да бъде смесена в една. Припомняме, че през последните години има три паузи за националите - през септември, октомври и ноември. 

Сега обаче паузата септември - октомври ще бъде обединена в една и отборите ще изиграят общо 4 мача в Лигата на нациите. Така в периода 21 септември - 10 октомври няма да има клубен футбол. Така това ще е най-дългият период без клубен футбол по време на сезона от 6 години насам. 

Паузата за ноември си остава по план с два мача. 

Иначе подобна дълга пауза имаше само по време на епидемията от коронавирус, когато първенствата бяха спрени в средата на март, а клубният футбол се завърна през юни пред празни трибуни. 

От ФИФА се обосноваха с решението си заради по-малкото пътувания за футболистите, по-малък риск от контузии и най-вече от това отборите да пускат без проблем своите играчи.

Няма да има други промени в календара през новия сезон, но тази промяна определено ще е нещо ново. 

За тази година в Европа ще се играе Лигата на нациите, новият турнир на УЕФА за националните отбори. Припомняме, че представянето в този турнир е доста важен, защото при добро представяне отборът ще си осигури сигурен бараж за класиране на Европейското първенство, ако не успее да се класира чрез нормалните квалификации, които са през 2027-ма година.

В останалите федерации извън Европа ще се играят квалификации за класиране на континенталните им турнири.

Това определено би променило доста неща, а и самите клубове не са много впечатление от тази дълга пауза за националните отбори.

През лятото на 2027-ма година календарът за футболистите най-накрая ще е свободен и те ще имат възможност за по-дълга почивка. Припомняме, че през 2025-та година, когато нямаше Световно или Европейско от ФИФА направиха нов турнир Световно клубно първенство, което беше през лятото. Турнирът ще се състои на всеки 4 години и следващото издание ще е през 2029-та година.

Периодите на мачовете за националните отбори в Лигата на нациите: 

Първи срещи 24-26 септември 

Втори срещи 27-29 септември 

Трети срещи 1-3 октомври 

Четвърти срещи 4-6 октомври 

Пети срещи 12-14 ноември 

Шести срещи 15-17 ноември 

Потвърдено: Футболните национали ще играят на Колежа в първите си два мача от Лигата на нациитеДвубоите са срещу Люксембург и Естония