България стартира световните квалификации със загуба след три гола за шест минути

Националите загубиха с 1:3 от Швейцария

България 25.03.2021 20:53 5866 4

Мъжкият национален отбор по футбол стартира със загуба световните квалификации за класиране на Мондиала през 2022г. България загуби с 1:3 от Швейцария домакинството си на националния стадион "Васил Левски". Швейцарците стартираха ударно, като отбелязаха три гола за 6 минути. Второто полувреме националите играха по съвсем друг начин и можеха да стигнат до поне още едно попадение.

Двубоят беше и официален дебют за новия селекционер - пловдивчанинът Ясен Петров.

От пловдивските играчи капитанът на Локомотив Димитър Илиев започна като титуляр, а на полувремето беше заменен от голмайстора на Ботев Атанас Илиев. Момчил Цветанов влезе на мястото на Сисиньо в 72-та минута.

В 7-та минута Швейцария откри резултата, Рикардо Родригес центрира в наказателното поле, а с Бреел Емболо засече центрирането с глава и вкара за 0:1.

В 10-та минута Шакири пусна пас към Харис Сеферович, който овладя топката в наказателното поле и вкара за 0:2.

В 13-та минута кръстоносците вкараха и трети гол. След груба грешка на Пламен Илиев Стивън Цубер успя да вкара за трети път за гостите за 0:3. Шакири изненада Пламен Илиев, който очакваше центриране, а Цубер от самата голлинията вкара трети гол за швейцарците.

В 28-та минута Десподов направи хубав пробив, но беше затворен и центрира в наказателното поле, но никой от националите не успя да засече топката.

В 31-та минута удар на Сеферович премина покрай вратата.

В 45-та минута изстрел на Сеферонич с глава премина покрай вратата.

В 46-та минута България върна един гол чрез Кирил Десподов. Ремо Фройлер сгреши при връщането и Десподов се възползва от това, стреля от границата на наказателното поле и вкара първия гол за националите в световните квалификации. При опита да го спре Нико Елведи удари много лошо Десподов и той беше заменен принудително от Спас Делев.

Последва и пряк свободен удар за националите. Делев го изпълни, но топката рикошира в стената и излезе в корнер.

Националите бяха преобразени през втората част и влизането на Делев направи доста опасни статични положения.

В 61-та минута именно след центриране на Делев от фаул капитанът Георги Костадинов засече с глава и Ян Зомер със сетни усилия успя да избие топката.

В 76-та минута Спас Делев направи много хубав пробив и стреля, но топката срещна тяло на играч на швейцарците.

В 80-та минута след изпълнение на корнер Джака стреля много опасно от дистанция, като топката премина покрай вратата на Илиев.

В 89-та минута Джибрил Соу стреля, но Илиев улови.

В края на двубоя Илиев спаси удар на Гавранович.

В неделя България ще изиграе втората си среща от световните квалификации. Националите ще приемат Италия от 21:45ч. отново на националния стадион "Васил Левски". По-късно днес италианците приемат Северна Ирландия в другия мач в нашата група.

България: Пламен Илиев, Страхил Попов, Петър Занев, Васил Божиков, Сисиньо (Момчил Цветанов 72 мин.), Георги Костадинов, Даниел Димов, Кристиан Малинов (Ивайло Чочев 70 мин.), Кирил Десподов (Спас Делев 49 мин.), Димитър Илиев (Атанас Илиев 46 мин.), Георги Йомов (Илиан Илиев 70 мин.)

Швейцария: Ян Зомер, Кевин, Мбабу, Нико Елведи, Мануел Аканджи, Бреел Емболо (Адмир Мехмеди 90 мин.), Ремо Фройлер (Марио Гавранович 86 мин.), Харис Сеферович (Джибрил Соу 86 мин.), Гранит Джака, Рикардо Родригес, Стивън Цубер (Денис Закария 75 мин.), Джердан Шакири (Рубен Варгас 75 мин.)