Ботев ще участва във втори път в своята история на бараж за влизане в евротурнирите. Пловдивчани ще са домакини на 28 май, от 18:30ч. на Берое в директна битка за място в Лигата на конференциите. Откакто баражът за Европа беше въведен през 2017-а година "канарчетата" участваха в него през 2020-а година, но тогава загубиха.

През 2020-а година Ботев участва в баража като седми, а Славия като трети в крайното класиране. На стадиона в софийския квартал Овча Купел Ботев загуби с 1:2. Янис Карабельов откри в 41-та минута, Ивайло Димитров в 84-та удвои, а почетния гол за пловдивчани отбеляза бразилецът Андерсон Барбоса в 87-та минута. В последните минути Ботев завърши с 10 човека, след като беше изгонен Джонатан.

Берое за първи път ще играе в бараж за Европа.

Сега Ботев ще участва за първи път в баража като отбор от първата шестица.

Статистиката до момента е категорична в полза на отборите от първата шестица. До момента винаги отборите от първата шестица се оказват победителите в битката за Европа и седмият никога не е достигал до евротурнирите.

Ботев завърши сезона на третото място с 53 точки и за първи път след 27-годишно прекъсване спечели медал от първенството - бронзов, а съперникът на "канарчетата" Берое спечели седмото място с 41 точки.

Ботев за последно участва в евротурнирите през сезон 2017-2018, когато достигна до третия предварителен кръг на Лига Европа. Пловдивчани елиминираха албанския Партизани и израелския Бейтар и отпаднаха от португалския Маритимо.

За първи път "канарчетата" могат да дебютират в Лигата на конференциите - новият турнир на УЕФА, който се появи през този сезон.

Ето и всички баражи за Европа в България:

Сезон 2016-2017

4 юни 2017г. Левски (София) - Верея (Стара Загора) 1:1 в редовното време и продълженията след дузпи 9:8

Сезон 2017-2018

16 май 2018г. Черно море (Варна) - Локомотив (Пловдив) 2:1

19 май 2018г.  Локомотив (Пловдив) - Черно море (Варна) 2:1 след продължения 2:2