 
                  
Министър-председателят Росен Желязков се запозна на място с хода на специализираната акция за противодействие на контрабандата и срещу избягване на данъчното облагане на горивата. Премиерът посети Междуведомствения координационен център към ГДБОП, от където се стиковат действията на смесените екипи от общо седем институции, ангажирани с акцията. Това съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.
Операцията, която беше обявена по-рано днес от министър-председателя, се провежда в периода 12-19 март 2025 г. В хода й се проверяват обекти, съхраняващи и търгуващи с течни горива на територията на страната. Целта е осъществяване на ефективен контрол на този вид търговска дейност, при която се създават условия за избягване плащане на дължимите акциз и ДДС.
В проверките, освен служители на ГДБОП, участват представители на Икономическа полиция при СДВР и ОД на МВР, Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН), Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция „Митници".
На премиера Росен Желязков беше докладвано, че осъществяваният контрол е постоянен и се провежда ежемесечно по план за справяне със сивата икономика, спазване на законодателството и повишаване на приходите чрез ефективна превенция и противодействие на данъчните измами.
През месец февруари са проверени 20 обекта, в 6 от които е установено отклонение от стандартите за качество на горивото или е открито такова с неустановен произход, което е спряно от разпространение. Установени са и търговски практики, при които се избягва заплащането на дължимите ДДС и акциз.

Още от категорията
Виж всички 
            
              Ивелин Михайлов: Заплашиха ме, че или ставаме част от кабинета и заменяме ИТН, или ще има арести
 
              
              Спират превантивно износа на горива от България
 
              
              
          Акценти
Виж всички 
                
                
             
                
                
             
                
                
             
                
                Над 40 тома са доказателствата по делото срещу Благомир Коцев
 
                
                
             
                
                Напусна ни доайенът на пловдивските адвокати Елена Райчева
 
                
                
             
                
                
             
                
                
             
                   
                   
                   
                  