Националният отбор по волейбол на България за мъже грабна голяма победа с 3:1 срещу САЩ в исторически мач в зала Колодрума в Пловдив. Петият успех на нашите в Лигата на нациите дойде след мощна подкрепа от близо 6000 фенове, напълнили залата, за да дерат гърла за трикольорите. Публиката създаде невероятна атмосфера, на всяка седалка имаше поставен български трибагреник и трибуните се превърнаха в море от бяло, зелено и червено. За пръв път в Колодрума имаше толкова много хора на спортно състезание. Досегашният рекорд държеше волейболната Марица, която събра 3500 зрители на мач от Шампионската лига. Победата бе изключително важна, защото със сигурност оставя нашите в Лигата на нациите и през следващия сезон. В първия мач за деня Иран наигра Сърбия с 3:1 пред около 1000 зрители.

Нашите влязоха трудно в мача и загубиха първия гейм с 21:25. Момчетата на селекционера Силвано Пранди допуснаха грешки, сервисът не вървеше. Във втората част нещата бяха коренно различни. Българите излязоха по-мотивирани и концентрирани, началният удар започна да влиза, Соколов и Скримов се разиграха и домакините взеха гейма с 21:19. Третата част тръгна равностойно, но в средата американците взеха аванс с 16:11, след като спечелиха няколко завързани разигравания, а междувременно сервисът на нашите отново зацикли. С невероятна серия от начален удар на Виктор Йосифов и бомбени атаки на Цветан Соколов обаче нашите успяха да изравнят 16:16. Геймът тръгна точка за точка, а в края две мощни атаки на Соколов и Мартин Атанасов изведоха България напред.

В четвъртата част нашите тръгнаха мощно с 3:0, но гостите се върнаха и геймът тръгна напълно равностойно. Точни атаки на Соколов и Ники Николов дадоха аванс от 19:16. След това разликата набъбна на 22:17. Американците изравниха до 22:23, но в крайна сметка нашите успяха! Утре от 20.40 часа играем срещу Иран, от 17 часа се срещат Сърбия и САЩ.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 3:1 (21:25, 25:19, 25:23, 25:23)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Цветан Соколов 20, Тодор Скримов 9, Мартин Атанасов 7, Виктор Йосифов 9, Николай Николов 10 - Теодор Салпаров-либеро (Светослав Гоцев, Красимир Георгиев)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ

САЩ: Мика Ма’а 3, Бенджъмин Патч 22, Томас Джаешке 13, Гарен Муагутутиа 9, Тейлър Ейвърил 11, Джордж Хюрман 3 - Дъстин Уотън-либеро (Тори Дефалко, Джефри Джендрик 4)
Треньор: РОБ НИЛСЪН.