Волейболистите от националния отбор на България завърши със загуба участието си в тазгодишната Лига на нациите. Играчите на Силвано Пранди бяха разгромени от Сърбия с 0:3 (23:25, 12:25, 18:25) в последния си мач от турнира в Група 19 от последния 5-и уикенд на груповата фаза, игран тази вечер пред над 5000 зрители в зала "Колодрума" в Пловдив.

Така българските "лъвове" завършиха на 12-о място в крайното общо класиране на Лигата на нациите с 5 победи, 10 загуби и 13 точки. Сърбия, която се представяше с много променен и подмладен състав, пък приключва на 11-а позиция в подреждането с 6 победи, 9 загуби и 17 точки, пише Sportal.bg.

Началото на първия гейм беше равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след блок-аут на Розалин Пенчев и силна контра на Цветан Соколов. Разликата леко нарасна до 7:4 след отлична блокада на Виктор Йосифов, а техническата пауза дойде при 8:5 след технично отиграване на Розалин Пенчев. "Лъвовете" запазиха преднината си до 11:8 след успешна атака на Мартин Атанасов и чудесна изява при мрежата на Цецо Соколов. Постепенно Сърбия успя да изравни при 15:15 след блокада на Сречко Лисинац и дори дръпна с 16:15 след контра блок-аут на Дражен Лубурич.

Резултатът стана 18:16 след блокада на Лисинац, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. "Трикольорите" веднага изравниха при 18:18 след грешка от сервис на Марко Ивович и нова отлична блокада на Цецо Соколов. "Плавите" отново поведоха с 21:19 след атака на Неманя Петрич и второ прекъсване за Силвано Пранди. Въпреки това, Сърбия стигна до геймбол при 24:21 след атака в аут на Розалин Пенчев, след което взе частта с 25:23 след изключително и спорно разиграване и блокада на Лисинац.

В началото на втората част Сърбия дръпна с 5:3, но България веднага изравни при 5:5 след грешка от сервис на Неманя Петрич и блокада на Виктор Йосифов. Все пак, техническата пауза дойде при 8:6 за "плавите" след атака на Марко Ивович и контра на Дражен Лубурич. Последва ас на сръбския разпределител Алекса Батак и 9:6. Разликата набъбна до 13:7 след два мощни аса на Ивович и атака в аут на Мартин Атанасов. България намали до 13:10 след две грешки на сърбите и технично пускане на Атанасов, но Западните ни съседи моментално си върнаха преднината при 16:10 след три поредни грешки на "лъвовете". След това дебют за националния отбор на България направи разпределителя Чоно Пенчев и то пред пловдивската публика. Предимството на Сърбия нарасна до 19:10 след ас на Сречко Лисинац, а след това резултатът стана 22:12 след нови две директни точки от начален удар, този път на Лубурич. В крайна сметка сърбите спечелиха гейма с разгромното 25:12.

И третия гейм стартира по-добре за сърбите, които поведоха с 3:1 след нов ас на Сречко Лисинац и контра на Неманя Петрич, а след това с 6:2 след отлична изява на Петрич и атака в аут на Цецо Соколов. Първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Сърбия след успешна атака на Марко Ивович. Разликата набъбна до 12:5 след две поредни сръбски блокади на Лисинац и Ивович, което накара Силвано Пранди да вземе тайм-аут. Това даде ефект и "трикольорите" намалиха първо до 12:8 след две сръбски грешки и блокада на Виктор Йосифов, а след това до 13:10 след силна контра на Цецо Соколов. Играта между двата тима продължи равностойно и втората техническа пауза дойде при 16:12 за "плавите" след атака през центъра на Петър Кръсманович. Равностойната игра продължи до 20:16 за Западните ни съседи след технично пускане на Дражен Лубурич. В крайна сметка Сърбия стигна до мачбол при 24:16 след нови два аса на Ивович, след което спечели с 25:18 и 3:0 след мощна атака на Лубурич.