Волейболистките от националния отбор на България до 23 години останаха на крачка от класиране на финала на Световното първенство в Словения. Момичетата, водени от Антонина Зетова, отстъпиха на домакините от Словения с 1:4 (15:11, 10:15, 12:15, 16:18, 4:15) във втория полуфинал на Мондиала, игран тази вечер, съобщава sportal.bg.

Така българските "лъвици" ще играят за бронзовите медали на първенството срещу Доминиканска република, които по-рано днес загубиха драматично от Турция с 3:4 в първия полуфинал. Срещата е утре (17 септември) от 17,00 часа българско време и ще бъде излъчена на живо в официалния Youtube канал на FIVB. В спора за титлата пък Словения ще се изправи срещу Турция в 20,00 часа.

Българките започнаха отлично срещата и спечелиха първия гейм с 15:11. В следващите два "лъвиците“ имаха предимство, но домакините от Словения успяха да обърнат развоя им и да ги спечелят с 15:10 и 15:12. Ключовият момент беше в края на четвъртата част. "Трикольорките" стигнаха до геймбол при 16:15, но с добър сервис Словения измъкна гейма с 18:16. Силният начален удар беше основното оръжие на домакините и в заключителния пети гейм, който спечелиха с разгромното 15:4, а с това и мача с 4:1.

Най-резултатна за българския тим стана капитанката Гергана Димитрова с 13 точки (1 блок, 3 аса и 45% ефективност в атака), а Мирослава Паскова завърши с 10 точки (1 блок, 1 ас и 32% ефективност в атака). За Словения над всички бе Иза Млакар с 21 точки (4 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за победата.

СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:1 (11:15, 15:10, 15:12, 18:16, 15:4)

СЛОВЕНИЯ: Тина Грудина 3, Иза Млакар 21, Саша Планишеч 13, Лана Шчука 11, Анита Собочан 6, Ева Мори 4 - Мая Пахор-либеро (Ана Вовк 1, Спела Марусич)

Старши-треньор: Алесандро Капини

БЪЛГАРИЯ: Мирела Шахпазова, Силвана Чаушева 6, Гергана Димитрова 13, Мирослава Паскова 10, Мария Данчева 6, Ивета Станчулова 4 - Жана Тодорова-либеро (Ралина Дошкова 1, Полина Нейкова, Вангелия Рачковска, Елица Баракова)

Старши-треньор: Антонина Зетова.