Рекорден брой от общо 474 деца от България, Румъния, Турция, Сърбия и Македония се включиха в Международния шахматен фестивал „Криле на интелекта“, който се проведе в залите „Москва“ и „Париж“ на Гранд хотел, Пловдив. Организатор на събитието беше ШК „Пловдив“ – Пловдив.

В трите игрови дни от 3 до 5 ноември 2017 г. се състоя шахматната надпревара по стандартен шахмат за деца до 6, 8, 10, 12,14 години, съответно:

Турнир A - юноши и девойки до 14 години – категории до 14 и до 12 години;

Турнир Б – момчета и момичета  до 10 години с рейтинг до 1599;

Турнир Ц - момчета и момичета  до 8  години – категории до 8 и до 6 години.

През първия игрови ден се състояха забавните състезания по Тандемшах (Bughouse) и Семеен шах – за деца до 6 и до 8 години в роднински връзки.

През втория ден емоциите се нажежиха с шахматните битки в Блиц турнирите за малки и големи – „А“ турнир – открит за всички възрасти, „Б“ турнир – за деца до 10 години и „Ц“ турнир  - за деца до 8 години.

През третия ден наред с шахматните спорове участниците се забавляваха с много съпътстващи инициативи, вкл. изработване на „Знаме на приятелството“ – с цветни отпечатъци на ръчичките на участниците.

Състезатели, треньори и водачи, роднини и любители на шахматната игра имаха възможност да проявят благотворителност за дома за сираци от с. Нови хан като срещу сума по желание вземат гривна, изработена от децата от дома и осветена от Отец Иван.

Традиционно през всичкото игрово време участниците получаваха изненади и подаръци от спонсори на турнирната проява.

Състезанията по стандартен шахмат се проведоха по Швейцарска система в 6 кръга. Контролата за игра в А турнир бе 60 минути на състезател за партията с добавени по  30 секунди на ход, а в Б и Ц групите – по 50 минути +10 секунди на ход.

В „А“ турнир участваха 71 шахматисти от България, Гърция, Румъния, Сърбия и Турция.

Надпреварата до последния момент беше изключително оспорвана.

В крайното класиране първите 6 места се заеха от състезатели с равен точков актив – по 5 т. от 6 възможни. Вторият остана с 4,5 т., а след него са 13 състезатели с по 4 т.

По допълнителен показател Марко Иванович (Сърбия) зае първото място в турнирната табела и във възрастовата група до 14 години.

Втори в генералното класиране, но първи до 12 години е Александър Ташев от София.

На 3-то място в таблицата и 2-ро до 14 години е Ивайло Кирилов („Пловдив“, Пловдив).

Николай Чолаков („Ан Пасан“ – София“) е на 4-то място и 3-ти до 14 години.

Константин Георгиев (Юри Бендерев -1912, Перник) е 2ри до 12 години (5-то място). Трети в тази възрастова категория е Георги Колев („Чес Бомб“, Пловдив) с 4 т. и 11-то място.

1-ва при момичетата е Надя Тончева („Левски“, София) с 4 т. и 10-то място. Тя е победителка в категорията до 12 години.

Пея Карова („Пловдив“, Пловдив)  с 4 т. и 13-то място е 1-ва при девойките до 14 години.

Мария Петрова („Ивис плюс“, София)  с 4 т. и 14-то място е 2-ра при девойките до 14 години. Трета в тази възрастова категория е  Галя Читакова („Пловдив“, Пловдив) с 3,5 т. и 21-во място.

С по 4 т. до 12 години втора е Диляна Иванова („Пристис“, Русе) – 18-то място, а бронзовият медал е за Патрисие Найманова („Михаил Тал“, Червен бряг) – 19-то място.

В Турнир Б за деца до 10 години с рейтинг до 1599 участваха 64 състезатели. Победител с 5,5 т. е Григорий Смирнов от Варна.

Сребърният медал стана притежание на Божидар Тилев („Марица-Изток“ – Раднево), а бронзовият - на Симеон Занов („ЦСКА“, София) и двамата с по 5 т.

Първа при момичетата е Мария Филери от Румъния е с 4,5 т. и 4-то място.

Втора е Боряна Аршинкова („Столичен център за шахмат“, София) с 4 т. и 9-то място. Също с 4 т. и 12-то място е третата Виктория Златева („Бургас 64“, Бургас).

В турнир Ц за деца до 8 години участваха 66 състезатели.

Победител в генералното класиране и до 8 години с 5,5 т. е Иван Т. Иванов („Бургас 64“, Бургас).

Второ – пето място разделиха децата завършили с по 5 т., състезатели до 8 години.

Втори е Мартин Иванов („Каиса“, Варна), трети – Владимир Кононенко („Локомотив“, София).

Четвъртото място се зае от Атабей Айхан от Турция.

Първа при момичетата до 8 години и 5-та в основната класиране е Елена Радулска („Чес Бомб“, Пловдив).

Фабияна Костадинова („Траяна – 2011“ – Стара Загора) с 4,5 т. и 9-то място е 2-ра при момичетата. Трета е Ася Арслан от Турция с 4 т. и 13-то място.

Паралелно се проведоха Блиц състезания - турнирите за малки и големи – „А“– открит за всички възрасти, „Б“ – за деца до 10 години и „Ц“  - за деца до 8 години. Всички играха по 3 минути за партията с добавени по 2 секунди на ход по Швейцарска система.

В „А“ група участваха 72 шахматисти в 7 кръга по Швейцарска система.

Победител с 6,5 т. е Вячислав Тиличеев от Бургас.

Следват го с по 6 т. ММ Димитър Мархолев (Пловдив), Минко Шишков (Варна) и Стоян Орл. Стоянов (Асеновград).

В „Б“ група състезателите до 10 години се състезаваха в 6 кръга по Швейцарска система.

Победител с 6 точки от 6 възможни е Светлен Иванов („Локомотив“, София).

С по 5 т. го следват Симеон Тодев („Пловдив“, Пловдив), Иван Дойчев („Рицар“, София) и Васил Попзафиров („Елит“, София).

В група „Ц“ състезателите бяха 39, които играха в 6 кръга по Швейцарска система.

С 6 т. от 6 възможни победител е Владимир Кононенко („Локомотив“, София).

С по 5 т. го следват Мартин Димитров („Каиса“, Варна) и Димитър Хр. Димитров („Пловдив“, Пловдив).