Всеки ботевист знае, че първият мач на стадион “Христо Ботев” е на 14 май 1961 г. срещу румънския ЧЧА Стяуа и завършва с победа с 3:0 за пловдивчани. Двубоят се състои при откриването на стадиона и е контрола, припомня бюлетин "Канарче".

Малко известен факт е обаче кой всъщност е първият официален мач на „Колежа”. При откриването на стадиона мачовете от елита ни още са в разгара си. Следва домакинство срещу Локомотив София, което така и не успяхме да установим защо не се играе на „Колежа”, а се състои на стадион „9 септември” – сега “Пловдив”.

Именно там домакинстват жълто-черните, преди да бъде открит стадион “Христо Ботев”. Мачът завършва с успех за канарите с 3:2.

Но кой всъщност е първият мач на стадион „Христо Ботев”?

Той се състои на 4 юни 1961 г. и е от 24-ия кръг в родния ни елит, а „Колежа” е пълен до краен предел. Ботев посреща варненския Черно море в първи официален мач на новия стадион. Тимът води битка за влизане в топ 3 и двубоят е важен, а Иван Сотиров – Албанеца се бори за голмайсторския приз.

Ботев започва със следния състав: Георги Найденов, Стратко Младенов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов, Иван Занев, Иван Сотиров, Христо Илиев, Димитър Костадинов, Александър Костов, а в 60-та минута Иван Занев е заменен от Динко Дерменджиев.

Съдията на двубоя също е доста известен – Димитър Цанев, който впоследствие пише няколко книги за съдийството. Автор е на книгите „Футболното съдийство в България”, „ФИФА и световният футбол”, „Председателите/президентите на българския футбол” и други.

Ботев започва вихрено и Иван Сотиров – Албанеца се възползва от пас на Христо Илиев – Патрата и бележи за 1:0. В 36-та минута Сотиров удвоява резултата в полза на пловдивчани. Три минути по-късно една от звездите на Черно море – Георги Димитров – Червения намалява резултата. При резултат 2:1 завършва и първата част. В 60-та минута в игра за Ботев влиза Динко Дерменджиев – Чико и именно той в 67-та минута вкарва за 3:1, след като получава пас от Мики Костадинов. В 88-та минута Сашо Костов прави 4:1, а крайният резултат оформя влезлият през втората част Петър Дудунов – 4:2.

Така Ботев записва важна победа в битката за топ 3, а Иван Сотиров реализира две попадения в борбата за голмайсторския приз.

В края на сезона Ботев печели бронзовите медали, оставайки на само точка пред втория Левски. Иван Сотиров – Албанеца с 20 гола става първият играч на Ботев, който става голмайстор на родния футболен елит.

Черно море успява да се спаси от изпадане с една точка пред Спартак София и завършва на 12-то място.

24 кръг “А” РФГ 4 юни 1961 г.

Ботев – Черно море 4:2

Голмайстори: 1:0 Иван Сотиров 7 мин. 2:0 Иван Сотиров 36 мин. 2:1 Георги Димитров 39 мин. 3:1 Динко Дерменджиев 67 мин. 4:1 Александър Костов 88 мин. 4:2 Петър Дудунов 90 мин.

Стадион: “Христо Ботев”, Пловдив

Съдия: Димитър Цанев

Ботев: Георги Найденов, Стратко Младенов, Георги Чакъров, Виден Апостолов, Георги Разложки, Райко Стойнов, Иване Занев (Динко Дерменджиев 60 мин.), Иван Сотиров, Христо Илиев, Димитър Костадинов, Александър Костов

Черно море: Константин Любенов, Стефан Генов, Димитър Боснов, Владимир Грозданов, Любомир Савов, Янко Атанасов, Спас Киров, Любен Атанасов, Георги Димитров, Стефан Янев, Аргир Страков (Петър Дудунов 46 мин.)

За материала е използвана информация от третата част на книгата „110-годни ПФК Черно море” с автори Огнян Калинов и Наньо Нанев, както и от chernomorefc.com.