Италия е напът да забрани част от своята индустрия за "лек канабис", след като премиерът Джорджия Мелони и нейната консервативна коалиция настояват за нов закон, който ще ограничи продажбата на продукти, съдържащи коноп. Очаква се тази забрана да засегне сериозно бизнеса в сектора и да застраши хиляди работни места, предава "Ройтерс".
От 2016 г. Италия разрешава отглеждането на индустриален коноп, който е вид канабис с ниско съдържание на психоактивното вещество THC и се използва за текстил, храни и козметика. С новия закон обаче ще се забрани употребата на цветове от конопа, което според индустрията ще нанесе тежък удар на сектора.
"Абсурдно е държавата да стимулира италианския бизнес да създаде легална индустрия, а сега да иска да го затвори", коментира Алесио Амиконе, основател на компания за конопени продукти. За него новият закон е "война срещу вещество, което не е наркотик".
Цветовете от коноп са основна част от продукцията на сектора, защото съдържат високи нива на канабидиол (CBD), известен със своите терапевтични ефекти. Според италианската асоциация за коноп Federcanapa между 70% и 80% от приходите на индустрията се генерират именно от продуктите с цветове.
Забраната е част от по-широк законопроект за сигурността, който включва мерки срещу демонстрации, незаконни настанявания и протести в затворите. Законопроектът вече е приет от долната камара и е в процес на обсъждане в Сената.
Критици твърдят, че забраната е част от все по-консервативния курс на управление на Мелони, насочен към затягане на контрола върху моралните и социални норми.
Опозицията критикува мярката като "нелогична и лишена от научна обосновка", а Андрей Крисанти, известен вирусолог и сенатор от Демократическата партия, коментира, че "лекият канабис" няма психотропен ефект и се използва основно за облекчаване на болка и стрес.
Секторът на конопените продукти в Италия е на стойност около 500 милиона евро годишно, като 90% от продукцията се изнася в чужбина.
Още от категорията
Община Пловдив получава 405 млн. лева от държавата, 392 млн. са за заплати и издръжка