Световни специалисти демонстрират новости в Медицински университет – Пловдив, където днес бе открита Третата конференция по симулационно обучение в медицината. До неделя всички присъстващи ще се насладят на презентациите на изтъкнати лектори и ще научат най-доброто за симулационното образование в медицината.  

Съвременната роля на симулацията в образованието и обучението на хирурзи, виртуалният пациент в клиничното образование, новите тенденции във виртуалната реалност за симулационно обучение по хирургия и предимствата да се превърнеш в Акредитиран образователен институт към Американския Колеж по хирургия бяха темите в първия ден от конференцията. Тази година има по-широк спектър от демонстрации и семинари, които позволяват на всеки участник да се учи в изключителни интерактивни сесии.

„Конференцията по симулационно обучение в медицината е форум, който ние организираме за трета поредна година. Тя събира специалисти, които имат интерес в симулационното обучение от цялата страна и от чужбина. И четиримата ни основни лектори днес са чужденци. Те са представители както на академични институции, така и на фирми, които произвеждат тези силно интригуващи платформи за обучение”, посочи пред Glas.bg проф. Благой Маринов, директор на Медицинския симулационен тренировъчен център (МСТЦ)

Ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева пък подчерта, че центърът вече е сертифициран. Той е и единствената по рода си обучителна структура в областта на медицинското образование в България и се представи достойно в хода на всички проверки. МСТЦ получи най-високата степен – Комплексен Образователен Институт към Американския колеж по хирургия за период от 5 години, тъй като на територията му се обучават не само представители на хирургичните специалности, но и лекари от много други специалности – интернисти, пулмолози, кардиолози, гастро-ентеролози, ревматолози, анестезиолози, токсиколози, АГ-специалисти, педиатри.

Разположен е на площ от над 1000 кв. метра. Има 12 учебни зали, две аудитории и 12 манекена с жизнени функции.  Те представляват истински кибернетични високотехнологични устройства, на които може да се моделира почти цялата спешна медицина.

Перспективите, които стоят пред бъдещото развитие на центъра, са той да се превърне във водеща симулационна структура в България и региона и да заеме полагащото му се място в международната общност на центрове, занимаващи се авангардни техники на медицинско преподаване.