![Десет години от първия трофей в историята на Марица](https://cdn2.trafficnews.bg/2022/01/14/deset-godini-parviia-trofei-istoriiata-169.jpg)
Преди точно десет години на днешната дата 14 януари през 2012-а година Марица (Пловдив) водена от най-успешния си треньор в историята – Иван Петков спечели първия си трофей в клубната история. Маричанки надиграха Левски (София) с 3:0 (25:18, 25:20, 25:14) във финала за Купа България.
Мачът се игра в препълнената до краен предел зала Олимпиада в Пловдив, а Марица беше домакин на турнира. В групите Жълто-сините надиграват Славия-СУ (София) и Спартак 1996 (Плевен) с по 3:0. В полуфиналите пловдивчанки победиха ЦСКА (София) също с 3:0 и така спечелиха трофея без да загубят гейм.
Във финала момичетата на Иван Петков вдигат трофея след финална точка на Мира Тодорова. Топреализатор на мача става диагоналът Бояна Андреева с 16 точки, а капитанката Диана Малинова добавя 12.
Тогавашната капитанка на тима Диана Малинова е обявена и за най-полезен играч (MVP) на турнира, а либерото Ивелина Монова става най-добро либеро на турнира. Ива Монова е единствената състезателка от триумфа преди 10 години, която е в отбора. Тя се завърна след двугодишно отсъствие и понастоящем е и капитан на шампионките.
Ето и 12-те волейболистки, които носят първия трофей в историята на Марица:
Ана Христова, Анелия Минчева, Борислава Янкова, Бояна Андреева, Велина Кансъзова, Диана Малинова, Ивелина Монова, Милена Димова, Мира Тодорова, Никол Николова, Силвия Андреева и Цветелина Николова.
След триумфа през 2012-а година Марица спечели още пет пъти трофея и е настоящ носител на отличието. През тази година тимът ще има възможност да триумфира за седми път в турнира. Маричанки са общо седем поредни пъти шампиони на България и веднъж носители на Суперкупата.
Акценти
![Пожарната в Пловдив ремонтира сградата си с 1,6 млн. лв. от ПВУ – пусна поръчка на инженеринг](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/12/381_pozharnata-plovdiv-remontira-sgradata-362.jpeg)
![Похитителят на проститутки в Пловдив: Много момичета исках да останат при мен, да са ми жени](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/12/381_pohititeliat-prostitutki-plovdiv-mnogo-278.jpg)
![Голяма тапа на АМ Тракия в района на Ихтиман, шофирайте внимателно!](https://trafficnews.bg/assets_desktop/images/blur/381.webp)
![Темелков за КАБ: Това е бизнес НПО и е за закриване! Да си подават оставките и да вървят в бюрото по труда](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/12/381_temelkov-kab-tova-npo-e-momentalno-905.jpg)
![Спряха „фонтана на стадион „Тодор Диев](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/12/381_spriaha-fontana-stadion-todor-diev-473.jpg)
Спряха „фонтана" на стадион „Тодор Диев"
![Koла се вряза в пешеходци в Мюнхен, най-малко 15 са пострадали](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/13/381_kola-se-vriaza-peshehodtsi-myunhen-nai-291.jpg)
![Кирил Петков и Пеевски си размениха грозни обиди в парламента! ИТН днес гласуваха срещу комисия Пеевски](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/13/381_kiril-petkov-i-peevski-si-razmeniha-729.jpg)
![Съюзът на българските парашутисти с покана към членовете си за общо събрание](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/10/381_sayuzat-balgarskite-parashutisti-pokana-694.jpg)
![Продават легендарния винзавод Руен край Пловдив](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/12/381_prodavat-legendarniia-vinzavod-ruen-590.png)
Продават легендарния винзавод "Руен" край Пловдив
Темите на Traffic News
![Нов квартал със 75-метрови небостъргачи изниква в Пловдив](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_nov-kvartal-sas-75-metrovi-148.jpg)
Нов квартал със 75-метрови небостъргачи изниква в Пловдив
![Разследване! Бизнес за милиони от дъното на Марица - Част I](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/01/26/381_razsledvane-biznes-milioni-danoto-103.jpg)