Хърватия шокира Бразилия на четвъртфиналите на Мондиал 2022 в Катар. След нулево равенство се стигна до продължения, в които Неймар вкара за Бразилия, но малко преди края Бруно Петкович изравни. Стигна се до изпълнение на дузпи, при които хърватите се наложиха с 4:2 и постигнаха един от най-изненадващите резултати в история на Световни първенства.

В 5-та минута удар на Винисиус беше спасен от Ливакович.

В края на първата част Неймар стреля от фаул, но Ливакович улови.

В 47-та минута удар на Винисиус беше спасен от Ливакович.

В 55-та минута вратарят на хърватите отново отчая бразилците, след като успя да избие опасен удар на Неймар.

В 66-та минута и удар на Пакета беше спасен от Ливакович.

В 80-та минута удар на Пакета беше спасен от Ливакович.

В края на редовното време и Антъни беше отчаян след удар на Ливакович.

В последната минута от добавеното време на първото продължение Бразилия успя да открие резултата. Неймар направи две двойни подавания със свои съотборници, оказа се сам срещу Левакович и успя да го преодолее, след което реализира на опразнената врата за 1:0.

В 117-та минута Хърватия шокира Бразилия Оришич подаде към Петкович, който стреля от границата на наказателното поле и успя да изравни резултата.

Така се стигна до дузпи, които трябваше да определят първия полуфинал.

При първите изпълнения Никола Влашич реализира за Хърватия, но Родриго пропусна за Бразилия, след като Ливакович спаси удара му. При вторите изпълнения Ловро Майер и Каземиро не сгрешиха. Лука Модрич и Педро също не сбъркаха. При четвъртите изпълнения Оришич вкара перфектна дузпа, а Маркиньос нацели гредата и пропусна и хърватите се класираха за втори пореден път на полуфинал.

На четвъртфиналите Хърватия ще срещне победителя от двубоя между Нидерландия и Аржентина.

Бразилия: Алисон, Данило, Маркиньос, Тиаго Силва, Едер Милитао (Алекс Сандро 106 мин.), Лукас Пакета (Фред 106 мин.), Каземиро, Рафиня (Антони 56 мин.), Неймар, Винисиус Жуниор (Родриго 64 мин.), Ричарлисон (Педро 84 мин.)

Хърватия: Доминик Ливакович, Йосип Юранович, Деян Ловрен, Йошко Гвардиол, Борна Соса (Анте Будимир 110 мин.), Лука Модрич, Марсело Брозович (Мислав Оршич 114 мин.), Матео Ковачич (Ловро Майер 106 мин.), Марио Пашалич (Бруно Петкович 72 мин.), Андрей Крамарич (Никола Влашич 72 мин.), Иван Перишич