Белгия заслужи бронзовите медали на световното в Русия, след като за втори път победи Англия, след като веднъж го направи в предварителната група с 1:0. В мача за 3-тото място в Санкт Петербург червените дяволи сразиха Трите лъва с 2:0 и записаха най-доброто класиране в историята си, подобрявайки 4-то си място на световното през 1986 година, когато отстъпиха на Франция с 4:2 след продължения. Англичаните пък отново останаха четвърти, както и на световното през 1990 година, когато загубиха от Италия с 2:1.

Белгия доказа, че е по-класният отбор, напълно надигра съперника си с изключение на някои моменти в началото на второто полувреме и показа, че заслужаваше да играе и на финала. Момчетата на Роберто Мартинес редяха шеметни атаки и можеха да победят и с по-голяма разлика, макар че и англичаните имаха своите шансове.

Белгия откри още в 4-та минута след перфектна триходова контраатака. Лукаку изведе Азар отдясно, халфът на Челси, за когото явно ще има бой между Барселона и Реал, центрира веднага ниско по тревата и връхлитащият Мюние засече в мрежата. След попадението червените дяволи, които играха в жълто-черни екипи, напълно контролираха мача до почивката. Те много по-добре разгръщаха атаките си, нападаха бързо и масирано, а Лукаку и Де Бройне пропуснаха да удвоят резултата.

През второто полувреме англичаните нямаше какво да губят и взеха инициативата. Те значително подобриха действията си и установиха превес в средата на терена. Тимът на Гарет Саутгейт пропусна златна възможност в 70-та минута. Тогава Дайър се озова в очи в очи с вратаря на Белгия след отлично двойно подаване с Рашфорд, копна топката над Тибо Куртоа, но притичалият Алдервейрелд с шпагат изчисти от голлинията. Последва удар с глава на Дайър край гредата. Белгийците отговориха с най-красивия момент в мача. Те разиграха невероятна контра, при която Де Бройне хвърли към Мюние, голмайсторът нанесе страховит удар от въздуха, но вратарят Пикфорд извади изключителен рефлекс и спаси. В 82-та минута при поредната контра в разредената и разконцентрирана английска обрана Азар сложи точка на спора. Той бе изведен от Де Бройне, проби мощно и стреля покрай Пикфод за 2:0.

БЕЛГИЯ: Куртоа; Алдервейрелд, Компани, Вертонген; Мюние, Тилеманс (78'-Дембеле), Витсел, Шадли (39'-Вермален); Де Бройне, Азар, Лукаку (60'-Мертенс)

АНГЛИЯ: Пикфорд; Джоунс, Стоунс, Магуайър; Трипър, Дайър, Делф, Лофтъс-Чийк (84'-Али), Роуз (46'-Лингард); Стърлинг (46'-Рашфорд), Кейн