Финалиста от миналия Мондиал Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство в Катар. Хърватите победиха Япония след изпълнение на дузпи. Мачът завърши 1:1 в редовното време, а при дузпите Хърватия се наложи с 3:1.

В 43-та минута Япония успя да откри резултата. След късо изпълнение на ъглов удар Ритсу Доан и там хърватски защитник не успя да изчисти топката, а тя попадна при Даизен Маеда, който отблизо реализира за 1:0.

В 55-та минута Хърватия изравни, след като Деян Ловрен центрира в наказателното поле, а Иван Перишич засече с глава и вкара страхотен гол за 1:1.

Двубоят завърши без победител в редовното време и продълженията и се стигна до изъпленине на дузпи.

При дузпите вратарят на Хърватия Ливакович спаси цели три дузпи на Минамино, Митома и Йошида. Само Асано реализира за японците, а за Хърватия вкараха Влашич, Брозович и Пашалич, а пропусна единствено Ливая и така след 3:1 при дузпите хърватите продължиха към четвъртфиналите.

На четвъртфиналите Хърватия очаква победителя между Бразилия и Южна Корея.

Япония:  Шуичи Гонда, Такехиро Томиясу, Мая Йошида, Шого Танигучи, Джуня Ито, Уатару Ендо, Хидемаса Морита (Ао Танака 106 мин.), Юто Нагатомо (Каору Митома 64 мин.), Ритсу Доан (Такуми Минамино 87 мин.), Даизен Маеда (Такума Асано 65 мин.), Даичи Камада (Хироки Сакай 75 мин.)

Хърватия: Доминик Ливакович, Йосип Юранович, Деян Ловрен, Йошко Гвардиол, Борна Баришич, Марсело Брозович, Лука Модрич (Ловро Майер 99 мин.), Матео Ковачич (Никола Влашич 98 мин.), Андрей Крамарич (Марио Пашалич 68 мин.), Бруно Петкович (Анте Будимир 62 мин. (106' - 14. Марко Ливая), Иван Перишич (Мислав Оршич 106 мин.)