Ботев се завърна по чудесен начин в евротурнирите, след като победи с 2:1 словенския Марибор в исторически двубой, който беше първи на тима на клубния стадион Христо Ботев. Мачът беше първия от първия предварителен кръг на Лига Европа, а реваншът е следващият четвъртък в Словения. Правещият дебют за Ботев Антъни Уджа откри, но Пиюс Ширвис изравни, друг дебютен гол на Никола Илиев донесе успеха с 2:1 за пловдивчани.

Ботев започна вихрено завръщането си на Колежа в евротурнирите и още в 9-та минута Ивелин Попов ценрира в пеналта, където новото попълнение Антъни Уджа засече с глава, топката се удари в напречната греда и влетя в мрежата на Юг за 1:0. Така Уджа вкара в дебюта си и хвърли бутрасите в екстаз.

В 18-та минута Судани стреля опасно, но Игонен улови.

Само секунди по-късно обаче Марибор изравни, Пиюс Ширвис стреля от дистанция Игонен не се намеси добре и топката влетя в мрежата му за 1:1.

В 22-та минута гостите вкараха и втори гол, след като Судани реализира, но голът беше отменен заради засада.

В 30-та минута Джеймс Етоо стреля от дистанция, но ударът му срещна напречната греда.

Малко по-късно Акере затрудни вратаря на Марибор, но той изби в корнер.

В края на полувремето Игонен спаси удар на Судани.

В 53-та минута Марибор организира опасна атака, която завърши с изстрел на влезлия през втората част Етине Бюрг в гредата.

В 62-та минута удар на Ивелин Попов премина покрай вратата.

Две по-късно Йосип Иличич отправи удар, който беше избит от Игонен.

В 74-та минута Ботев излезе напред в резултата. Самуел Акере пусна пас в пеналта, който достигна до Уджа, който с пета изведе Никола Илиев, който влезе в игра само няколко секунди по-рано, той овладя и отблизо реализира за 2:1.

В 88-та минута удар на Иличич премина над вратата.

Така Ботев се завърна в евротурнирите по чудесен начин с победа с 2:1 и първа на клубния стадион от близо 30 години насам.

Реваншът е на 18 юли в Марибор.

Ботев: Матвей Игонен, Николай Минков, Йонас Там (Сирики Диабате 46 мин.), Антоан Конте, Константинос Балоянис, Джеймс Етоо, Антонио Перера, Ивелин Попов (Ален Корошец 89 мин.), Самуел Акере (Андрей Йорданов 81 мин.), Кристиан Нвачукву (Никола Илиев 71 мин.), Антъни Уджа (Мартин Секулич 89 мин.)

Марибор: Азбе Юг, Пиюс Ширвис, Свен Карич, Лан Видмар, Мартин Милец, Ян Репас, Жига Репас (Бехар Фета 71 мин.), Макс Биришич (Марко Божич 60 мин.), Йосип Иличич, Ел Араби Судани (Етиен Бюрг 46 мин.), Арнел Якупович (Редуан Бурлес 85 мин.)