Командването на Военновъздушните сили е завел иск срещу Община Куклен заради промяна на подробен-устройствен план в местността „Капсида. Тя се намира в землището на Куклен, като през последните години там се обособява като индустриална зона, а много предприятия започват да изграждат своите бази.
В случая ВВС оспорва промяната на ПУП на имот, който е частен и се намира непосредствено до военното поделение на 24-та авиационна база на поделението край Крумово.
Теренът е със статут на земеделска земя, като собственикът му, който е агенция а недвижими имоти е поискал да се промени предназначението му. Имотът от 16 дка ще бъде за производствени и складови дейности с възможност до 80% застрояване и 2,5 Кинт.
Оспорването на военните е, че имотът е съседен до поделението. Непосредствено до него се намира пост с въоръжена охрана,чийто периметър включва и имотът, предмет на одобрения ПУП. Всяко движение на хора и техника, както и строеж на сгради попада в зоната за охрана и отбрана на часовия. Военнослужещите имали законно право да използват оръжието си при нарушаване външния периметър на охрана и отбрана.
Административният съд обаче е отхвърлил молбата на военните според тях Община Куклен изцяло са спазили законната процедура за промяната на ПУП. Съвсем различен е предметът на спора, ако се касае за възможни бъдещи изисквания при процедиране на последващо инвестиционно проектиране и разрешаване на строителство.
Нещо повече – самият имот е продаден на частната фирма от Министерството на отбраната, като в договора не са предвидени ограничения за купувачът на имота, свързани с начина на използване и застрояване.
Ето защо съдът намира,че не се констатират основания за отмяна на ПУП, като е отхвърлил жалбата на военните. Те могат да обжалват във ВАС.
Още от категорията
Виж всички
Затварят временно спирката на градския транспорт пред кино „Космос" заради преобразяването на площада
Акценти
Виж всички
Фалстарт на делото срещу бившия шеф на пловдивската митница