Мариета Бедросян – съдия в Окръжен съд – Пловдив получи отличие „личен почетен знак първа степен – златен“ и парична награда от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет за проявен висок професионализъм, безупречно и образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества.

Наградата е предложена от Розалия Шейтанова – и.ф. председател на Окръжен съд – Пловдив. Тя мотивира предложението си с дългогодишната работа на съдия Мариета Бедросян в органите на съдебната власт, високия ѝ професионализъм, авторитета и уважението, с които се ползва сред колегите и съдебните служители, както и с отличната организация на работа, която е създала в ръководения от нея състав и която допринася за срочното и качествено разглеждане на делата.

„В годините на работата ѝ в Окръжен съд Пловдив, съдия Мариета Бедросян е разглеждала административни - до 2008 г. и граждански дела след този период. Доказала се е като опитен професионалист, боравещ отлично с правната материя, с практиката на горестоящите съдебни инстанции и с Европейското законодателство. Справяла се е безупречно с всички правни и практически проблеми, като е проявявала инициатива за разрешаването им. Организирала е своевременно разглеждането и решаването на разпределените ѝ дела, изпълнявала е срочно задълженията си. Разглеждала е в кратки срокове множество дела с фактическа и правна сложност, които прецизно предварително е проучвала“, аргументира предложението си до Висшия съдебен съвет г-жа Розалия Шейтанова.

Съдия Мариета Бедросян е започнала юридическата си кариера през 1993 г. като младши съдия в Окръжен съд – Пловдив. От 01.12.1994 г. до 06.04.1999 г. е съдия в Районен съд – Пловдив, като в периода 1998–1999 г. е била заместник-председател на съда. На 06.04.1999 г. встъпва в длъжност „съдия“ в Окръжен съд – Пловдив, на която длъжност е до момента. Притежава ранг „съдия във ВКС и ВАС“.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет с Протокол №20 т.13 от 09.06.2026 г. освободи Мариета Бедросян от заеманата длъжност „съдия“ в Окръжен съд – Пловдив с ранг „съдия във ВКС и ВАС“ поради пенсионирането ѝ. Госпожа Розалия Шейтанова – и. ф. председател на съда ѝ връчи Почетен плакет на Окръжен съд - Пловдив и ѝ пожела здраве и спокойствие от името на всички служители и магистрати.