Италия е първият финалист на Евро 2020. Италианците победиха Испания след дузпи и ще се борят за трофея в неделя. Мачът завърши 1:1 в редовното време, не се стигна до голове в продълженията и мачът трябваше да бъде решен след дузпи, в които Италия победи с 4:2 и се класира на финала.

Още в четвъртата минута Италия имаше чудесна възможност да открие резултата. Емерсон изведе Барела, който стреля, но нацели гредата. Оказа се обаче, че Барела е бил в засада.

В 25-та минута Олмо стреля, но Донарума се намеси добре и отрази удара му.

В 45-та минута Емерсон от много труден ъгъл нацели напречната греда.

В 58-та минута удар на Оярсабал беше спасен от Донарума.

В 60-та минута Италия успа да открие резултата след бърза атака на италианците Имобиле щеше да бъде изведен, но бранител на испанците успя да избие топката и тя отиде при Киеза, който навлезе в наказателното поле и с хубав прецизен удар не остави никакви шансове на Симов за 1:0.

В 68-та минута Берарди имаше възможност да удвои преднината на Италия, но Симон спаси.

В 80-та минута Мората и Олмо направиха двойно подаване и първият успя да изравни резултата.

Така се стигна до продължения, които бяха трети поредни за испанците, а за Италия бяха втори в елиминациите.

В 98-та минута Олмо стреля от фаул опасно, но Донарума изби.

В 110-та минута Италия вкара чрез Берарди, който беше изведен много добре, но голът беше отменен заради засада.

През второто продължение двата отбора не рискуваха и се стигна до изпълнение на дузпи.

При дузпите при първите изпълнения Локатели и Олмо пропуснаха. В следващите изпълнения Белоти и Бонучи за Италия и Морено и Алкантара за испанците реализираха. Решаващи се оказаха четвъртите дузпи, Бернардески вкара за Италия, а Мората изпусна за Испания. В петата дузпа Жоржиньо реализира за "скуадрата" и я прати на финала на Евро 2020.

Италия се класира за последно на финал европейско на Евро 2012, когато загуби именно от Испания.

Във финала на "Уембли" на 11 юли Италия чака победителя от втория полуфинал между Англия и Дания.