България отбеляза победен завършек на световното първенство по волейбол за жени в Полша и Нидерландия.

Момичетата на Лоренцо Мичели се наложиха над Казахстан категорично с 3:0 (25:18, 25:22 , 25:18) в последния си мач от група С на шампионата в полския град Лодз. Така, след като кръг преди края стана ясно, че не продължаваме във втората фаза, тимът ни се събра и приключи по достоен начин участието си на Мондиал 2022.

Като цяло съставът ни зае пето място в груповата фаза, с четири загуби, една победа и 5 точки. Казахстан остана на последната шеста позиция, без успех и спечелена точка. Двата тима отпадат от по-нататъшно участие на шампионата.

Селекционерът Мичели направи една рокада в стартовия състав, като заложи на Радостина Маринова за титуряр на поста диагонал.

Стартов състав на България: Лора Китипова, Радостина Маринова, Елица Атанасийевич, Мирослава Паскова, Нася Димитрова, Мира Тодорова, либеро – Мила Пашкулева

„Лъвиците“ прегърнаха идеята да си тръгнат с високо вдигнати глави и подходиха съвсем сериозно към този двубой. Те излязоха с различно лице. Имаше настоение, мобилизация и концентрация. Бяха водещи на полето през цялото време, запазиха стабилност до край, което доведе тригеймов успех.

Готовността за битка пролича още от старта, който бе повече от добър и нашите започнаха да диктуват играта. След серия от сервис на Мира Тодорова, включително и ас, тимът ни поведе с голяма разлика 15:7. Доминацията бе пълна в този гейм и България го спечели с комфортна разлика.

Съперникът обаче не се отказа да се бори и също показа възможности. Втората част започна равностойно. Съставът на Казахстан увеличи оборотите, докато в българския лагер имаше лек спад. Играта тръгна точка за точка до равенството 11:11. Последваха миниобрати, като тимът ни взе предимство 16:13, но опонентът изравни и поведе с точка 19:18. В този момент нашите отново намериха своя ритъм.

След равенството 19:19, сервисът на Нася Димитрова затрудни противниковото посрещане, а Радостина Маринова отбеляза две поредни успешни атаки, което доведе до предимство 21:19. Това бе преломен момент. Въпреки всички усилия на съперника България не позволи повече обрати спечели и втората част.

В третата част „лъвиците“ напълно доминираха над съперника. Волейболистките ни поведоха с 11:6,. Не допуснаха колебания и превъзхождаха докрай съперника. Капитанът Елица Василева сложи финалния акорд в мача след успешна атака, а "лъвиците" и спечелиха мача категорично в три гейма.

Реализатор за победата на България бе капитанът Елица Атанасийевич с 14 точки ( 1 ас). Нася Димитрова добави 11 точки ( 1 ас, 2 блока)