Алекс Христов донесе трети златен медал за Пловдив от Балканиадата по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в румънския Клуж-Напока. Състезателят на Тракия 96 грабна титлата в хвърлянето на диск. Той започна с три фаула, но в четвъртия си опит регистрира 56.88 метра, за да оглави класирането пред Осман Кул (Турция) – 55.58 и Константин Занфир (Румъния) – 52.85. Пети в тази надпревара остана втория българин във финала Диан Донев с 52.36 метра. Преди това златни медали за Пловдив спечелиха Алекс Начева в тройния скок и Лиляна Георгиева в бягането на 800 метра. Мартина Писачева пък спечели сребро с щафетата 4 по 100 метра и бронз в спринта на 100 метра.

В крайна сметка българските атлети взеха 12 отличия (6 златни, 4 сребърни и 2 бронзови медала) в 49-ото издание на балканските шампионати. България е на трето място в класирането по точки със 168 след Румъния – 263 и Турция – 244.5, а в таблицата по медали активите на родните атлети ги изпращат на четвърто място Турция (11-11-6), Румъния (8-10-9) и Сърбия (6-4-7). В състезанието участваха 253 атлети от 15 страни.